Regulamin urzędowania sądów powszechnych musi ulec zmianie. Dziś trwają prace w dwóch kierunkach.
Pierwsza nowela dotyczy postępowania z nieletnimi. I tak, w przypadku tymczasowego aresztowania wychowanka zakładu poprawczego lub okręgowego ośrodka wychowawczego albo nieletniego umieszczonego w schronisku dla nieletnich sąd niezwłocznie zawiadamia właściwy sąd rodzinny i dyrektora placówki. Doprowadzenie do sądu nieletniego umieszczonego tymczasowo w młodzieżowym ośrodku wychowawczym może też nastąpić za pośrednictwem wychowawcy lub pracownika.
Czytaj więcej
Notariusze mają pomóc rozładować korek czekających na zmianę w hipotece. Na razie jest z tym źle.
Druga ze zmian to rozszerzenie katalogu spraw pilnych o sprawy o wpisanie hipoteki umownej. Chodzi o skrócenie czasu oczekiwania na wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej, co wiąże się też ze skróceniem czasu ponoszenia przez kredytobiorców dodatkowych kosztów udzielenia kredytu hipotecznego.
Rozpoznanie wniosku o wpis hipoteki umownej często zależy od uprzedniego rozpoznania innego wniosku o wpis (wcześniejszego) złożonego do księgi wieczystej. Dlatego w projektowanej noweli wskazano, że sprawami pilnymi są także sprawy o wpis do księgi wieczystej lub o założenie księgi wieczystej, jeżeli ich rozpoznanie jest niezbędne do rozpoznania wniosku o wpisanie hipoteki umownej. Zmiana ta jest związana z koniecznością zachowania zgodności projektowanej regulacji z art. 6266 § 1 k.p.c., który przesądza, że o kolejności wniosku o wpis rozstrzyga chwila wpływu wniosku do właściwego sądu.