Jak twierdzą przedstawiciele władz wyższej izby polskiego parlamenty projekt nowelizacji ustawy o KRS ma zapewnić niezależność temu organowi od władzy ustawodawczej oraz wykonawczej.
Najważniejszym jej punktem ma być zakończenie kadencji członków obecnie funkcjonującej Rady oraz wybranie nowych już poprzez sędziowskie środowisko. Projekt zakłada również możliwość wznowienia postępowania sądowego, jeśli w wydaniu orzeczenia brał udział sędzia nieprawidłowo powołany, przez tzw. "neo-KRS".
Nowopowołana KRS ma być w stanie wybrać sędziów, których status nie będzie budził wątpliwości w świetle orzecznictwa europejskiego.
Ustawa ma pozwolić "uzdrowić sytuację w polskim wymiarze sprawiedliwości poprzez usunięcie jakichkolwiek wątpliwości co do statusu tych sędziów, a tym samym co do statusu wydawanych przez nich orzeczeń.".
Senat dąży również do powstania nowego organu, który miałby działać przy Radzie - tzw. "Rada Społeczna", kktórej zadaniem byłoby doradzanie oraz wyrażanie opinii na temat kandydatów na sędziów zanim KRS wskaże, któregoś z nich Prezydentowi. Rada Społeczna będzie mogła wyrażać również swoje zdanie na temat kryteriów i mechanizmu oceny kandydatów na sędziów.