Od 1 stycznia 2021 r. w Naczelnym Sądzie Administracyjnym (NSA) działają dwa nowe, dodatkowe wydziały. Jeden w Izbie Ogólnoadministracyjnej, drugi w Izbie Finansowej. Co było powodem takiej zmiany?
To rozwiązanie przede wszystkim miało mieć charakter porządkujący. Jeśli chodzi o Izbę Finansową, polega to na tym, że od 1 stycznia 2021 r. wracają do niej sprawy podatku akcyzowego, którymi dotychczas zajmowała się Izba Gospodarcza. W konsekwencji od nowego roku wszystkie sprawy podatkowe są rozstrzygane w Izbie Finansowej.
Czy zmiany ułatwią orzekanie w tych dwóch izbach Naczelnego Sądu Administracyjnego?
Usprawnienie pracy to drugi cel reorganizacji. Liczba skarg kasacyjnych, które oczekują na załatwienie w tych dwóch izbach NSA, zbliżyła się do 11 tys. Struktura dwuwydziałowa była zaś planowana, kiedy liczba spraw w całym sądzie nie przekraczała 10 tys. Mamy nadzieję, że wprowadzona od nowego roku zmiana organizacji pozytywnie przełoży się na efektywność pracy i nadzoru nad rozpoznawaniem spraw. Nowy Wydział III w Izbie Finansowej przejmie do rozpoznania ok. 3 tys. skarg kasacyjnych. Dla porównania w 2006 r. tyle było wszystkich spraw do rozpoznania w całej Izbie Finansowej.
Reorganizacja wiąże się także z funkcjami przewodniczącego. Dodatkowa osoba na tym stanowisku pozwoli szerzej wykorzystać te kompetencje i zwiększyć możliwości zarządzania ruchem spraw w Izbie.