Od Nowego Roku weszła w życie potężna nowelizacja prawa zamówień publicznych. Jak rynek ocenia te zmiany?
Regulacje należy uznać za dobre. Przepisy zmierzają do uproszczenia postępowania i zmniejszenia obciążeń finansowych wykonawców związanych z udziałem w postępowaniu poprzez wprowadzenie fakultatywnego wadium (zamówienia powyżej progów unijnych) czy obniżenia wadium (zamówienia poniżej progów unijnych). Ponadto w umowach o zamówienie publiczne postanowienia zmierzają do lepszego wyważenia interesów stron umowy poprzez wprowadzenie m.in. klauzul abuzywnych, które mają zniechęcać zamawiających do przerzucania większości ryzyk na wykonawców. Tak naprawdę oceny będziemy mogli dokonać po przeprowadzeniu pierwszych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, a także po pierwszych wyrokach Krajowej Izby Odwoławczej i wyrokach Sądu Okręgowego w Warszawie. Zobaczymy też, jak nowe przepisy będą stosować zamawiający.
Czytaj także: Postępowania sądowe trwają coraz dłużej, "dobra zmiana" nie pomogła
Pojawia się wyspecjalizowany sąd, który będzie rozstrzygał o odwołaniach w postępowaniach przetargowych. Czy poprawi to sprawność postępowań?
Powołanie jednego sądu do spraw zamówień publicznych oceniam bardzo dobrze, bo to podniesie jakość orzecznictwa. Sędziowie z Sądu Okręgowego w Warszawie, który został wyznaczony do rozstrzygania spraw zamówień publicznych, będą wyspecjalizowani w jednej, konkretnej dziedzinie prawa. Ponadto, dzięki temu, będą znać specyfikę postępowania odwoławczego i postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.