Chodzi o wyrok Trybunału Sprawiedliwości z grudnia 2020 roku, w którym uznano deportację uchodźców przez Węgry do Serbii za nielegalną.
Minister Judit Varga złożyła swój wniosek do w lutym, twierdząc, że wykonanie orzeczenia TSUE spowoduje, że wielu migrantów pozostanie na stałe na Węgrzech. Zdaniem szefowej resortu sprawiedliwości wpłynęłoby to na suwerenność Węgier określoną w konstytucji.
Agencja Reuters zwraca uwagę, że posiedzenie węgierskiego TK odbywa się w wrażliwym okresie, kiedy Budapeszt i Polska toczą spór z Komisją Europejską na temat praworządności. W tym kontekście przypomniano orzeczenie polskiego TK.
Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekł 7 października, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, że niektóre przepisy unijne nie są zgodne z Konstytucją RP. Trybunał orzekł m.in., że działania organów UE poza zakresem kompetencji są niezgodne z polską konstytucją.
Czytaj więcej
W wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung" prezes Trybunału Sprawiedliwości UE - Koen Lenaerts - podkreśla, że suwerenność narodowa nie uzasadnia wyjątku od zobowiązania traktatowego.