Przewinienia dyscyplinarne "ustalonych sędziów" (w komunikacie nie podano ich nazwisk) miały polegać na podjęciu "bezprawnych działań w postaci publicznego kwestionowania skuteczności powołania Małgorzaty Manowskiej na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego oraz podważania legalności jej wyboru na stanowisko Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, a w dalszej kolejności na podejmowaniu działań kwestionujących umocowanie konstytucyjnych organów państwa – Krajowej Rady Sądownictwa i Trybunału Konstytucyjnego oraz podżegania sędziów do łamania przepisów prawa m.in. w drodze odmowy orzekania z innymi sędziami, których kandydatury zostały przedstawione Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej przez Krajową Radę Sądownictwa, powołaną na podstawie ustawy z 8 grudnia 2017 r., a także na publicznym kwestionowaniu art. 190 ust. 1 Konstytucji określającego zasadę powszechnej mocy obowiązującej i ostatecznego charakteru wyroków Trybunału Konstytucyjnego".
Czytaj więcej
Sędzia Maciej Ferek z krakowskiego sądu okręgowego został zawieszony na miesiąc w czynnościach przez prezes sądu, bo kwestionował legalność decyzji wydanej przez nominata nowej KRS - poinformował Onet.
Przypomnijmy, iż we wrześniu do Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, Dagmary Pawełczyk-Woickiej, wpłynęło oświadczenie podpisane przez jedenaścioro sędziów, w którym odmawiają rozpoznawania spraw w składach z udziałem każdego sędziego, którego kandydatura została przedstawiona prezydentowi przez nową Krajową Radę Sądownictwa.
Czytaj więcej
Do Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie wpłynęło oświadczenie podpisane przez jedenaścioro sędziów.
- Nie możemy być obojętni wobec łamania prawa. (...) wraz z dziesięcioma sędziami Sądu Okręgowego Krakowie złożyliśmy oświadczenie o odmowie rozpoznawania spraw z osobami, które nie mogą tworzyć sądu. To przykre do czego doprowadziła władza oraz chęć własnych korzyści - wyjaśniał wówczas sędzia Maciej Czajka.