Reforma sądów: kancelaria Morawieckiego swoje, a resort Ziobry swoje

Kancelaria Premiera i resort Zbigniewa Ziobry mają rozbieżne pomysły na reformę sądownictwa. Kierunkowe decyzje jeszcze nie zapadły.

Aktualizacja: 20.10.2021 10:34 Publikacja: 19.10.2021 18:18

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Foto: PAP/Leszek Szymański

O zapowiadanej przez PiS likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN premier Mateusz Morawiecki wspomniał we wtorek w Strasburgu.

– Nie spełnia naszych oczekiwań. Mam nadzieję, że nowe procedury będą możliwe do przyjęcia. Bo chyba wszystkim nam zależy na odpowiedzialności – dodał.

Czytaj więcej

Morawiecki: Tak, zamierzamy zlikwidować Izbę Dyscyplinarną SN

Zmiany w ID i Krajowej Radzie Sądownictwa powstają w Kancelarii Premiera, który – jak słyszymy – ma nadzieję na wyciszenie sporu z UE. Jak pisze wtorkowy „DGP", wzrosnąć ma udział środowisk sędziowskich w doborze składu KRS. Nasi rozmówcy podkreślają, że ostateczny wybór członków KRS pozostałby w parlamencie. Podniesiono by tylko próg poparcia dla kandydatów (np. większość na zgromadzeniu sędziowskim zamiast obecnych 25 podpisów pod kandydaturą).

Ale te koncepcje nie znajdują uznania u koalicjanta PiS.

– Ministerstwo Sprawiedliwości ani Solidarna Polska nie widzą powodu do zmian w ustawie o KRS – mówi „Rz" wiceminister Sebastian Kaleta. – Propozycje wywołane zewnętrznymi naciskami nie znajdą poparcia SP w Sejmie. W Niemczech politycy powołują sędziów do SN i nikt im nie blokuje funduszy ani nie szantażuje – dodaje.

Inny polityk tej partii mówi, że w sprawie KRS jest różnica między polskim a hiszpańskim modelem. Tam wstępną weryfikację kandydatur prowadzi komisja sędziowska, a w Polsce marszałek Sejmu.

– Nie było możliwości oddania sędziom tej procedury, bo prezes SN Małgorzata Gersdorf na pewno by ją zablokowała – mówi polityk SP.

Czytaj więcej

Znikną sądy rejonowe, powstaną regionalne

Prezes Kaczyński zapowiada, że znikną sądy rejonowe, których zadania przejmą dzisiejsze sądy okręgowe. Wszyscy sędziowie rejonowi dostaną status okręgowych. Drugą instancją mają być sądy regionalne, które będą też rozpoznawać kasacje – co dziś robi SN. Jak to ma się dziać?

– Konsultacje trwają – słyszymy w MS. Resort ma zaproponować, by kasacje od wyroków jednego sądu regionalnego rozpatrywał sąsiedni sąd.

SN miałby zostać okrojony. Wiadomo, że nie będzie ID, ale co ze „starymi" izbami?

– Konsultacje trwają – mówi nasze źródło. Na razie nie ma odpowiedzi na pytanie, czy nowy ustrój sądów to okazja do pozbycia się z wymiaru sprawiedliwości „niepokornych". – Weryfikacji nie będzie. Chyba że chodziłoby o jakieś ciężkie przypadki dyscyplinarne – mówił prezes PiS.

– Kluczowe jest, jak to ma być dokonane. Czy wszystkich przeniesie się do SO ustawą, dając „marchewkę" w postaci awansu, czy nakaże się nam stanąć przed neoKRS, rozwiązując w ten sposób problem nominacji. I pytanie, jaka byłaby skala odmowy stawiennictwa przed tym ciałem – ocenia sędzia Piotr Mgłosiek z SR Wrocław-Krzyki.

Czy to dobry moment na spłaszczenie trzyszczeblowej struktury sądów?

– Z punktu widzenia racjonalności organizacyjnej sądownictwa to jest ostatni problem. Ważniejsza jest wielkość, wewnętrzna struktura i wydolność poszczególnych jednostek – mówi „Rz" sędzia Krzysztof Petryna, wiele lat zajmujący się tym w MS.

O zapowiadanej przez PiS likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN premier Mateusz Morawiecki wspomniał we wtorek w Strasburgu.

– Nie spełnia naszych oczekiwań. Mam nadzieję, że nowe procedury będą możliwe do przyjęcia. Bo chyba wszystkim nam zależy na odpowiedzialności – dodał.

Pozostało 93% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach