Jest to centralny punkt programu kulturalnego niemieckiej prezydencji. Włącza także dorosłych – decydentów i polityków, zachęcając ich do aktywnego udziału: wysłuchania komunikatów dzieci i upowszechniania ich poglądów.
- Życie na Ziemi to koegzystencja ludzi, zwierząt, roślin i ekosystemów. Musimy uświadomić sobie znaczenie tej koegzystencji, a następnie podjąć odpowiednie działania, żeby ją pielęgnować. W dzisiejszych debatach nad polityką klimatyczną głos następnego pokolenia musi być głośny i wyraźny, bo to ono będzie żyło w przyszłości, którą dziś kształtujemy. – mówi Eliasson.
Olafur Eliasson - islandzko-duński artysta należy do czołówki najpopularniejszy dziś w świecie artystów. W ubiegłym roku miał wielką retrospektywę w Tate Modern w Londynie. Tematem jego prac są zagrożenia klimatyczne i środowiska naturalnego. Tworzy instalacje ze światła, powietrza, wody, mgły i najnowszych technologii, kreując sztuczne odpowiedniki zjawisk naturalnych, połączone z przekazem ekologicznym, społecznym i politycznym.
Projekt Earth Speakr z bardzo atrakcyjnymi animacjami obejmuje interaktywną stronę internetową oraz aplikację na smartfony i tablety, wykorzystującą rozszerzoną rzeczywistość (do pobrania z Google Play lub App Store).
- Earth Speakr to wspólne dzieło sztuki, które zachęca dzieci, aby zostały artystami. Ostateczny kształt projektu Earth Speakr będzie zależał od Mówców na rzecz Ziemi – Earth Speakrs - ich kreatywności i wyobraźni. Dzieło składa się z ich myśli i wizji, obaw i nadziei. Ich twórczość może mieć charakter żartobliwy i kapryśny, poważny albo poetycki. Żaden pomysł nie jest dobry ani zły, a każdy może łatwo wziąć udział w projekcie. – tłumaczy artysta.