W projekcie nowelizacji stawy o sporach zbiorowych, który ujrzał światło dzienne w lutym, ustawodawca po raz kolejny spróbował uporządkować proces prowadzenia sporu zbiorowego. Co ważne, wprowadził szeroką definicję pracodawcy, która obejmuje także tzw. pracodawcę dominującego. Okazuje się jednak, że zaproponowane rozwiązanie, które miałoby służyć przejrzystości sporów, budzi coraz więcej wątpliwości przedsiębiorców.
Kim jest pracodawca dominujący?
Definicja pracodawcy odwołuje się wprost do kodeksu pracy. Przez pracodawcę mamy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną i do której stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych, jeżeli zatrudniają one inną niż pracownik osobę wykonującą pracę zarobkową. Obejmuje ona, w projekcie, także pracodawcę dominującego.
Czytaj więcej:
Definicja pracodawcy dominującego nie jest nieznana w doktrynie prawa pracy oraz orzecznictwie sądowym. Zgodnie z projektem, pracodawcą dominującym jest pracodawca lub przedsiębiorca w rozumieniu przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, który bezpośrednio lub pośrednio wywiera dominujący wpływ na funkcjonowanie innego pracodawcy lub przedsiębiorcy, w szczególności z tytułu własności, posiadanych udziałów lub akcji albo na mocy przepisów prawa lub umów ustanawiających powiązania organizacyjne między pracodawcami lub przedsiębiorcami.
Uzasadnienie projektu ustawy wskazuje, że „potrzeba zdefiniowania pojęcia pracodawcy dominującego pojawiała się w postulatach związków zawodowych. Strona pracownicza powoływała przykłady, gdy rzeczywistym podmiotem uprawnionym do podejmowania wiążących decyzji nie był faktyczny pracodawca, ale podmiot nadrzędny. Intencją tej zmiany jest umożliwienie prowadzenia sporu zbiorowego z podmiotem, który jest władny do podejmowania decyzji w sferze praw i interesów pracowniczych, kształtowania warunków zatrudnienia czy rozstrzygania o środkach na wynagrodzenia zatrudnionych osób. Wprowadzenie definicji pracodawcy dominującego ma pozwolić na prowadzenie poszczególnych etapów sporu zbiorowego z podmiotem uprawnionym do podejmowania decyzji o uwzględnieniu zgłoszonych żądań”.