Koniec historii, a potem co?
O wyjątkowym momencie, w jakim znalazł się teraz świat, mówił Lionel Barber, wieloletni wydawca wykonawczy „Financial Times”. Przecież wraz z zakończeniem zimnej wojny wieszczono koniec historii i triumf liberalno-demokratycznych ideałów. Dziś dobrze wiadomo, że to była mrzonka.
Barber przywołał swoje spotkanie z Putinem, który wówczas z przekonaniem zapewniał, że liberalna myśl odchodzi do lamusa, a rządy krajów demokratycznych zajęte multikulturalnymi obsesjami, polityką równości płci i różnorodności często utraciły kontakt ze swoimi społeczeństwami.
Wnioski z czasów pandemii
Tymczasem to jednak kraje liberalno-demokratyczne lepiej poradziły sobie z wielkim wyzwaniem, jakim okazała się pandemia z lat 2020–2021. Oczywiście ich rządy były do niej nieprzygotowane, popełniły wiele błędów, działały za wolno, lockdown był często zbyt opresyjny, a śmierci wielu ludzi można było uniknąć. Niemniej, to sektor prywatny z tych krajów demokratycznych, działając wspólnie z agendami rządowymi w niezwykłym tempie wynalazł, wyprodukował i rozprowadził szczepionkę przeciwko Covid-19. To był czysty triumf nauki i publicznoprawnego partnerstwa w służbie potrzeb społecznych.
Krytykowana globalizacja pomogła milionom wyjść z biedy. Zakłócenia dostaw, kontrowersje chińsko-amerykańskie, brexit itp. nie są przejawem odwrotu od globalizacji, ale raczej jej bardziej zniuansowanym przykładem.
Nagroda dla legendy procesów norymberskich
Nagrodę za dokonania w zakresie praworządności podczas całego życia otrzymał Benajmin Ferencz, 103-letni prawnik amerykański węgierskiego pochodzenia, który m.in. zajmował się ściganiem niemieckich zbrodni z czasów drugiej wojny światowej. W Norymberdze był on głównym oskarżycielem w prowadzonym w latach 1947–1948 procesie przeciwko Niemcom z Einsatzgruppen.
W swoim wystąpieniu podkreślał, że nigdy nie możemy rezygnować z zasad praworządności oraz pokoju. Jego wystąpienie odbiło się szerokim echem i zostało odebrane jako wyraźny sygnał, że zbrodnie popełnione podczas wojny w Ukrainie nie mogą pozostać bez osądzenia.