Przepisy w Polsce nakładają na pewne kategorie osób piastujących funkcje publiczne obowiązek składania okresowych oświadczeń majątkowych. Dotyczy to między innym posłów, senatorów, sędziów, prezydentów miast czy wójtów oraz wielu innych osób. Sam obowiązek składania oświadczeń, termin ich składania, a także sankcje za brak lub nierzetelne złożenie oświadczenia majątkowego są w większości przypadków łatwe i znane, ale inaczej ma się rzecz z zakresem przedmiotowym oświadczeń. Na tym tle dosyć często pojawiają się wątpliwości. W ostatnim czasie w debacie publicznej był poruszany obowiązek ujawnienia w oświadczeniu majątkowym aktywów emerytalnych czy długoterminowych posiadanych przez daną osobę. Chodzi tu przede wszystkim o produkty kryjące się pod nazwami PPE, PPK, IKE oraz IKZE. Warto więc przyjrzeć się tej kwestii.
Podstawa prawna i krąg zobowiązanych
Przepis art. 10 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne nakłada na określone osoby wskazane w przepisach ustawy obowiązek składania oświadczenia o swoim stanie majątkowym. To oświadczenie powinno w szczególności zawierać informacje o posiadanych zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach prawa handlowego.
Krąg osób zobowiązanych do składania oświadczeń majątkowych określa co do zasady art. 2 wskazanej ustawy. Zawiera katalog takich osób. Są to między innymi: pracownicy urzędów państwowych zajmujący kierownicze stanowiska, tacy jak dyrektorzy generalni, dyrektorzy departamentów, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, ich zastępcy, a także skarbnicy, sekretarze oraz osoby zarządzające gminnymi osobami prawnymi oraz inne osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu wójta (burmistrza czy prezydenta miasta), członkowie zarządów różnego szczebla samorządów.
Czytaj więcej
W opublikowanym na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego oświadczeniu sędzia Jarosław Wyrembak stwierdził, że sprawa utajnionych oświadczeń majątkowych Prezes TK i kilku sędziów to atak, któremu towarzyszy "targ interesów partyjnych".
Oświadczenia majątkowe muszą składać także pracownicy agencji państwowych zajmujący stanowiska: prezesa, wiceprezesa, dyrektora zespołu, dyrektora oddziału terenowego i jego zastępcy – lub stanowiska równorzędne. Obowiązek ten mają również osoby pełniące funkcje w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa oraz spółkach, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. akcji i pełnią funkcje: prezesa, wiceprezesa i członka zarządu. Obowiązek skłądania oświadczeń dotyczy również innych osób pełniących funkcje publiczne, jeżeli ustawa szczególna tak stanowi.