Sylwia Szerenos: Nowe życie restrukturyzacji

Ochrona udzielana w trakcie postępowania o zatwierdzenie układu jest najszerszą z możliwych.

Publikacja: 04.01.2022 10:30

Sylwia Szerenos: Nowe życie restrukturyzacji

Foto: Adobe Stock

O d 1 grudnia 2021 r., weszły w życie zmiany ustawy – Prawo restrukturyzacyjne, które modyfikują postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) poprzez wprowadzenie wybranych rozwiązań znanych z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego (UPR). W ten sposób mało popularne postępowanie ma szansę uzyskać nowe życie.

Nowe PZU po wprowadzeniu mechanizmów znanych z UPR będzie przeznaczone dla przedsiębiorców niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością. Stworzy szansę na zawarcie z wierzycielami porozumienia redukującego wysokość zobowiązań i ustalającego nowe terminy spłaty. Przedsiębiorca zyska ochronę przed egzekucją i wypowiedzeniem niektórych umów.

Tylko z doradcą

Dla zainicjowania prawa restrukturyzacyjnego w nowej odsłonie konieczne będzie zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym pełniącym funkcję nadzorcy układu oraz ustalenie dnia układowego. Przed obwieszczeniem o ustaleniu dnia układowego nastąpi sporządzenie spisu wierzytelności oraz wierzytelności spornych, a także wstępnego planu restrukturyzacyjnego.

Nadzorca układu będzie musiał odmówić obwieszczenia, jeżeli w ciągu ostatnich dziesięciu lat dłużnik prowadził postępowanie o zatwierdzenie układu, w którym dokonano obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego, albo w ciągu ostatnich dziesięciu lat umorzono postępowanie restrukturyzacyjne wobec dłużnika, chyba że umorzenie nastąpiło za zgodą rady wierzycieli.

Odmowę dokonania obwieszczenia trzeba uzasadnienić, a dłużnik będzie mógł ją zaskarżyć do sądu restrukturyzacyjnego.

Od dnia dokonania obwieszczenia do dnia prawomocnego umorzenia postępowania o zatwierdzenie układu albo zakończenia postępowania o zatwierdzenie układu (okres ochrony) dłużnik ma udzielać nadzorcy pełnych informacji w celu wykorzystania w postępowaniu restrukturyzacyjnym oraz udostępniać dokumenty dotyczące swojego majątku i zobowiązań. Informacje będą przez dłużnika udzielane pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Co więcej, od dnia dokonania obwieszczenia na dokonanie czynności przekraczających zwykły zarząd dłużnik zobowiązany będzie uzyskać zgodę nadzorcy układu. Czynność przekraczająca zwykły zarząd dokonana bez wymaganej zgody będzie nieważna.

Zakaz wypowiadania umów

W okresie ochrony wypowiedzenie umowy najmu lub dzierżawy lokalu lub nieruchomości, w których jest prowadzone przedsiębiorstwo dłużnika, stanie się niedopuszczalne.

Podobnie niedopuszczalne będzie wypowiedzenie m.in. umów kredytu, leasingu, rachunku bankowego oraz poręczenia.

Jako nowość ustawodawca wprowadza zakaz wypowiadania umów innych niż wcześniej wymienione mających podstawowe znaczenie dla prowadzenia przedsiębiorstwa dłużnika. Spis umów o podstawowym znaczeniu sporządzi nadzorca układu.

Ustawodawca nie przewidział dalszych kryteriów klasyfikacji ani środków prawnych dla kontrahentów dłużnika niezainteresowanych dalszą współpracą z dłużnikiem. Kluczowe znaczenie odegra więc praktyka nadzorców. Na bardzo ogólnym poziomie rozważań za umowy tego typu uznaje się np. umowy na dostawę energii, gazu, wody, o korzystanie z usług telekomunikacyjnych czy podstawowych usług bankowych.

Wypowiedzenie wspomnianych umów będzie jednak możliwe z uwagi na niewykonywanie przez dłużnika po dniu dokonania obwieszczenia zobowiązań nieobjętych układem lub na podstawie ustaleń umownych.

Ochrona udzielana w trakcie postępowania o zatwierdzenie układu jest najszerszą ochroną w postępowaniach restrukturyzacyjnych.

Najszersza ochrona

Postępowania egzekucyjne skierowane do majątku dłużnika wszczęte przed dniem dokonania obwieszczenia zostaną zawieszone z dniem obwieszczenia. Na wniosek dłużnika lub nadzorcy układu możliwe będzie uchylenie zajęcia dokonanego przed dniem obwieszczenia w postępowaniu egzekucyjnym lub zabezpieczającym, jeżeli jest to konieczne dla dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa. Sumy uzyskane w zawieszonym postępowaniu egzekucyjnym, a jeszcze niewydane zostaną przelane do masy układowej. Skierowanie egzekucji do majątku dłużnika oraz wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia na tym majątku będzie niedopuszczalne po dniu obwieszczenia.

Powyższe nie będzie miało jednak zastosowania do egzekucji świadczeń alimentacyjnych oraz rent za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci oraz z tytułu zamiany uprawnień objętych treścią dożywocia na dożywotnią rentę.

Istotną różnicą w stosunku do uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego jest brak przyznania dłużnikowi moratorium płatniczego. W trakcie PZU dłużnik będzie miał możliwość spełniania świadczeń wynikających z wierzytelności, które z mocy prawa są objęte układem.

Uchylenie skutków obwieszczenia

Na wniosek wierzyciela, dłużnika lub nadzorcy układu sąd uchyli skutki dokonania obwieszczenia, jeżeli prowadzą one do pokrzywdzenia wierzycieli. Przesłanką uchylenia będzie także ujawnienie okoliczności, które powinny doprowadzić do odmowy obwieszczenia. Na postanowienie o uchyleniu będzie przysługiwało zażalenie. To nowość w stosunku do UPR, w którym postanowienie o uchyleniu skutków obwieszczenia było niezaskarżalne.

Przyjęcie układu

Układ zostanie przyjęty, jeżeli wypowie się za nim większość głosujących wierzycieli mających łącznie co najmniej 2/3 sumy wierzytelności przysługujących głosującym wierzycielom. Przy głosowaniu w grupach, układ zostanie przyjęty, jeżeli w każdej grupie wypowie się za nim większość głosujących, mających łącznie co najmniej 2/3 sumy wierzytelności, przysługujących głosującym wierzycielom z tej grupy. Układ zostanie przyjęty, choćby nie uzyskał wymaganej większości w niektórych z grup wierzycieli, jeżeli wierzyciele mający łącznie 2/3 sumy wierzytelności głosowali za przyjęciem układu, a wierzyciele z grupy lub grup, które wypowiedziały się przeciw układowi, zostaną zaspokojeni na podstawie układu nie mniej korzystnie niż po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego.

Konieczne będzie – w terminie czterech miesięcy od dnia obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego – wystąpienie z wnioskiem do właściwego sądu restrukturyzacyjnego o zatwierdzenie układu. Inaczej skutki obwieszczenia wygasną z mocy prawa. Jeśli natomiast dłużnik złoży wniosek, zostanie objęty ochroną aż do prawomocnego zakończenia lub umorzenia postępowania.

W terminie do wniesienia zażalenia na postanowienie o odmowie zatwierdzenia układu albo w siedem dni od umorzenia wniosku o zatwierdzenie układu dłużnik będzie mógł złożyć uproszczony wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego lub o ogłoszenie upadłości.

Autorka jest adwokatem w Zaborowski i Ziarno sp.k., doradca restrukturyzacyjny w Continuum Restrukturyzacje sp. z o.o.

O d 1 grudnia 2021 r., weszły w życie zmiany ustawy – Prawo restrukturyzacyjne, które modyfikują postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) poprzez wprowadzenie wybranych rozwiązań znanych z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego (UPR). W ten sposób mało popularne postępowanie ma szansę uzyskać nowe życie.

Nowe PZU po wprowadzeniu mechanizmów znanych z UPR będzie przeznaczone dla przedsiębiorców niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością. Stworzy szansę na zawarcie z wierzycielami porozumienia redukującego wysokość zobowiązań i ustalającego nowe terminy spłaty. Przedsiębiorca zyska ochronę przed egzekucją i wypowiedzeniem niektórych umów.

Pozostało 91% artykułu
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Ta okropna radcowska cisza
Rzecz o prawie
Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Neosędziowski węzeł gordyjski
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Wstyd mi
Rzecz o prawie
Robert Damski: Komorniku, radź sobie sam
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Zabójstwo drogowe gorsze od ludobójstwa?