– Chęci do zatrudniania pracowników z zagranicy są spore, ale organizacyjnie gotowość do zatrudniania cudzoziemców jest w Polsce jeszcze bardzo niska – ocenia Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i PR w agencji zatrudnienia Randstad Polska. W jej najnowszym badaniu Monitor Rynku Pracy 86 proc. Polaków deklaruje, że ceni sobie różnorodność w miejscu pracy, w tym różnorodność etniczną.

Otwartość na obcokrajowców wykazuje także badanie agencji zatrudnienia Work Service i CEED Institute. Choć prawie połowa Polaków przyznaje w nim, że obawia się napływu emigrantów, to niemal 70 proc. wskazuje, że chciałoby razem z nimi pracować. Jednak na razie tylko 7 proc. firm w Polsce zatrudnia cudzoziemców. Za to w planach na najbliższe miesiące 12 proc. pracodawców deklarowało taki zamiar. Część z nich może się wkrótce przekonać, że nie jest on wcale łatwy do realizacji.

Jak ocenia Agnieszka Bulik, pracodawcom niekiedy brakuje wyobraźni i zrozumienia, że zatrudnienie cudzoziemców wiąże się z większymi wymaganiami. Nie biorą np. pod uwagę tego, że potrzeba zwykle kilku tygodni na załatwienie formalności. Oczekują też, że zagraniczny pracownik zjawi się w firmie niemal z dnia na dzień i z miejsca zacznie pracę, a zapominają o tym, że często trzeba mu pomóc znaleźć mieszkanie i zapewnić szkolenie BHP w zrozumiałym dla niego języku.

Jak zwraca uwagę Andrzej Kubisiak z Work Service, część pracodawców jest świadoma, że zatrudnienie obcokrajowców wymaga odpowiedniego przygotowania. W sierpniowej ankiecie 28 proc. firm przyznało, że nie są przygotowane do wielokulturowego modelu współpracy, w tym np. językowo. Kubisiak przypomina, że duże agencje zatrudnienia – jak Work Service – biorą na siebie logistykę związaną z rekrutacją i załatwieniem wiz, a nawet opieki medycznej i wyżywienia.

– Przeprowadzamy szkolenia BHP, tłumaczymy niezbędne dokumenty, pomagamy w przeprowadzaniu szkoleń przygotowujących do podjęcia pracy – wylicza Tomasz Dudek, dyrektor operacyjny agencji Otto, który przewiduje, że w ciągu najbliższych kilku lat zatrudnienie imigrantów zarobkowych stanie się naturalnym elementem funkcjonowania firm. – Jednak dzisiaj bariera językowa, różnice kulturowe, podejście do pracy oraz organizacja pracy imigrantów zarobkowych są wyzwaniem.