Zdaniem Funduszu, to kwestia do przemyślenia i wyciągnięcia wniosków przy postępowaniu w przyszłości z ubiegającymi się o azyl.
Najszybciej ten proces integracji przebiegał w latach 2022-2023 i jego tempo było znacząco wyższe, niż podczas wcześniejszych fal migracyjnych.
Czytaj więcej
Dzięki pracownikom zza granicy nasza gospodarka rozwijała się w ostatnich latach szybciej, a ich napływ powinien w jeszcze większym stopniu zwiększać tempo wzrostu PKB w najbliższych latach.
„Wiele krajów już w tej chwili oceniło, że odsetek zatrudnionych u nich Ukraińców wynosi ponad 50 proc. Taki poziom zatrudnienia uchodźców zazwyczaj osiągany jest dopiero po 5 a nawet więcej latach od czasu przyjazdu do jakiegoś kraju. Z drugiej strony wiadomo, że ukraińscy uchodźcy pojawili się na europejskim rynku pracy, kiedy był na nim ogromny popyt na siłę roboczą” -ocenia MFW.
Jak obliczył Fundusz Ukraińcy zajęli przynajmniej 2/3 wszystkich nowych miejsc pracy stworzonych w Europie od roku 2019 do końca 2023. W tym czasie stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej była wyjątkowo niska.