Prawie połowa (48 proc.) firm, które korzystają już z elastycznych form zatrudnienia, zamierza w tym roku przeprowadzić więcej takich rekrutacji niż w 2023 r. Co więcej, jedna piąta ankietowanych przedsiębiorstw planuje w 2024 r. zwiększyć zatrudnienie, korzystając właśnie z pracy tymczasowej, outsourcingu usług, projektów interimowych czy B2B – wynika z raportu firmy rekrutacyjnej Hays Poland przygotowanego we współpracy z kancelarią Dentons.
Raport, który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza, jest wynikiem badania przeprowadzonego w lutym i marcu br. wśród prawie 200 firm korzystających z nowoczesnych form zatrudnienia, w tym z pracy projektowej. Jak zauważa Bartosz Dąbkowski, dyrektor wykonawczy External Workforce Solutions w Hays, gospodarcze skutki pandemii i napięcia geopolityczne doprowadziły do sytuacji, która jest niekorzystna dla wielu firm. Stąd też w poszukiwaniu sposobów na bardziej elastyczne zarządzanie w niepewnych czasach coraz częściej już na stałe włączają w swoje strategie HR nowoczesne formy zatrudnienia.
Nowe miejsca pracy — od logistyki po finanse
Badanie Hays Poland jest kolejnym, które dowodzi, że wśród pracodawców w Polsce rośnie popularność zewnętrznych pracowników; według niedawnego sondażu firmy Tikrow 60 proc. firm zamierza w najbliższych tygodniach wspierać się dorywczym zatrudnieniem „na dniówki”. Podczas gdy dorywcze zatrudnienie (popularne m.in. w produkcji, logistyce czy gastronomii) dotyczy głównie pracowników fizycznych, to praca projektowa i na kontraktach B2B jest przede wszystkim ofertą dla specjalistów.
Czytaj więcej
Chociaż Polacy rzadziej niż ogół pracowników na świecie myślą dzisiaj o emigracji zarobkowej, to częściej są otwarci na zdalną pracę dla zagranicznego pracodawcy.