Kilkutygodniowa praca w Norwegii przy układaniu dachów albo dłuższe zatrudnienie dla kierowców kategorii C – obie oferty zamieszczone na jednym z portali skierowanych do Polaków szukających pracy w Norwegii wyglądają atrakcyjnie. Problem polega na tym, że nie podają ani nazwy potencjalnego pracodawcy, ani nawet agencji pośredniczącej. Jest tylko nic niemówiący adres e-mail i numer telefonu, co powinno budzić czujność amatorów saksów w Norwegii.
Choć przy skali polskiej emigracji zarobkowej coraz więcej Polaków wyjeżdżających za granicę może liczyć na pomoc rodziny albo znajomych w znalezieniu pracy, to wiele osób (ponad 100 tys. rocznie) korzysta z pośrednictwa agencji zatrudnienia.
Jak jednak podkreśla Katarzyna Gurszyńska z agencji zatrudnienia Randstad, również w przypadku ofert wystawianych przez pośrednika warto sprawdzić jego rzetelność, która przekłada się potem na warunki pracy. – Godny zaufania pośrednik nie będzie narażał swojej reputacji dla współpracy z niepewnym klientem lub wprowadzając w błąd zatrudnianych ludzi – zaznacza Gurszyńska.
Jak to sprawdzić? Korzystając z usług krajowych pośredników, warto zbadać, czy dana firma ma status agencji zatrudnienia w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ), czyli w bazie online, która zbiera podstawowe informacje o wszystkich zarejestrowanych podmiotach. Brak firmy w tym katalogu zwiększa ryzyko przyszłej pracy. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących agencji można sprawdzić jej wiarygodność w wojewódzkim urzędzie pracy – przypominają przedstawiciele Adecco Poland.
Jednak certyfikat KRAZ nie jest potwierdzeniem jakości, tym bardziej że według najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ubiegłym roku ponad 1,1 tys. agencji świadczyło usługi kierowania do pracy za granicą. Przedstawiciele branży radzą więc, by sprawdzić, czy dany pośrednik jest zrzeszony w którejś z organizacji branżowych, np. Polskim Forum HR albo Stowarzyszeniu Agencji Zatrudnienia. Obie organizacje przestrzegają kodeksów etyki agencji zatrudnienia (SAZ ma także rzecznika praw pracownika).