Z ponadrocznym opóźnieniem Komisja Nadzoru Finansowego podjęła działania skutkujące wprowadzeniem zarządu komisarycznego w SKOK Wołomin – ogłosiła Prokuratura Krajowa, uzasadniając zarzuty wobec byłego szefa KNF Andrzeja Jakubiaka i podległych mu urzędników.
Jak tłumaczy prokuratura, w ten sposób komisja umożliwiła wyprowadzenie z Kasy w Wołominie około 1,7 miliarda złotych, narażając na straty jej klientów. Z materiału, który zebrała Prokuratura Regionalna w Szczecinie, wynika, że podjęcie w porę działań przez KNF mogłoby zapobiec stratom poniesionym przez Kasę i kilkadziesiąt tysięcy jej klientów. "Komisja zaniechała takich działań, mimo że dysponowała informacjami, że w SKOK-u Wołomin dochodzi do przestępstwa prania brudnych pieniędzy, co zagraża bezpieczeństwu funduszy zgromadzonych przez jej klientów" – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.
Z ustaleń śledztwa wynika, że KNF już we wrześniu 2012 roku posiadała informacje o tym, że Kasa w Wołominie na dużą skalę udziela kredytów i pożyczek podstawionym osobom, tzw. słupom, które nie gwarantują spłaty i tym samym zagrażają bezpieczeństwu środków zgromadzony przez innych klientów.
"W protokole pokontrolnym KNF stwierdziła, że sytuacja Kasy jest niestabilna i groźna dla jej klientów. Wskazywała, że SKOK Wołomin rażąco łamie prawo bankowe, prawo spółdzielcze i ustawę o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Nie zawiadomiła jednak prokuratury" – informuje prokuratura.
Z ustaleń prokuratury wynika, że efektem opieszałych działań KNF były straty sięgające 1,7 miliarda złotych. Postawienie przez prokuraturę zarzutów byłym władzom Komisji stwarza poszkodowanym klientom Kasy możliwość uzyskania odszkodowań.