Wskaźnik cen tych grup wyniósł 123,3 pkt wobec skorygowanej dla kwietnia liczby 127,7 pkt. Początkowo FAO podała dla kwietnia 127,2 pkt. Majowy odczyt był najniższy od kwietnia 2021 oznacza, że jest o 22 proc. mniejszy od absolutnego rekordu, wyliczonego dla marca 2022, pierwszego miesiąca od rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Wskaźnik cen zbóż wyniósł w maju 129,7 pkt — o 6,5 pkt (4,8 proc.) mniej niż w kwietniu i o 43,9 pkt (25,3 proc.) mniej od rekordu sprzed roku. Pszenica staniała o 3,5 proc. ze względu na dobre perspektywy dostaw w kampanii 2023/24 i po przedłużeniu umowy zbożowej Rosja-Ukraina. Podobnie staniała kukurydza dzięki spodziewanej lepszej kampanii i większym zbiorom w Brazylii i USA. Wolne tempo jej eksportu ze Stanów i anulowanie zakupów przez Chiny też miały wpływ. Staniały też jęczmień o 9,5 proc. i sorgo o 9,7 proc., niejako pod wpływem pszenicy i kukurydzy. Zdrożał natomiast ryż, bo trudniej było załatwić nowe dostawy z Wietnamu i Pakistanu.
Czytaj więcej
Agencja ratingowa S&P Global oszczędziła Francji upokorzenia i nie obniżyła jej oceny wiarygodności kredytowej „AA”, jak to w kwietniu zrobiła też amerykańska Fitch Ratings. Zadowolony minister Bruno Le Maire zachwalał zarządzanie francuskim budżetem
Wskaźnik cen olejów roślinnych zmalał do 118,7 pkt — o 11,3 pkt (8,7 proc.) wobec kwietnia i o 48,2 proc. wobec marca 2022. Staniały wszystkie rodzaje oleju, najbardziej palmowy, bo mały import zbiegł się z oczekiwaniami wzrostu jego produkcji. Sojowy staniał szósty kolejny miesiąc, bo Brazylia miała doskonałe żniwa, a w USA wzrosły zapasy. Oleje rzepakowy i słonecznikowy staniały, bo ich podaż była duża.
Wskaźnik cen nabiału wyniósł również 118,7 pkt — o 3,9 pkt (3,2 proc.) i 25,5 pkt (17,7 proc.) mniej niż w kwietniu i rok temu na skutek znacznego potanienia serów (duży eksport również z zapasów, duża produkcja mleka na pólkuli północnej). Zdrożało z kolei mleko w proszku po 10 miesiacach spadku cen. bo ożywił się popyt w Azji Płn., a zmalała podaż z Oceanii. Masło zdrożało lekko, bo większe zakupy w Azji Płd.-Wsch i mniejsze dostawy z Oceanii zostały częściowo pokryte przez tańsze masło z Europy.