Z aplikacji możecie korzystać j już dziś. Co w niej znajdziecie? Przede wszystkim mTożsamość, mPojazd, eRecepty, niezbędnik podróży, czyli moduł „Polak za granicą", a uczniowie i studenci – mLegitymacje.
- Prawo jazdy w mObywatelu to kolejny ważny element rozwoju tej aplikacji. Stale pracujemy nad tym, aby ją udoskonalać. Użytkownicy to doceniają. mObywatela w swoich telefonach ma już ponad 1,35 miliona Polaków – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – mObywatel to swoisty wirtualny portfel na dokumenty, do którego regularnie dokładamy nowe elementy – dodaje szef MC.
Jeśli nigdy wcześniej nie słyszeliście o tej aplikacji, warto abyście poznali jej główne zalety, których jest naprawdę sporo.
Aplikacja jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by mObywatela uruchomić. Spokojnie, to żadne utrudnienie. Jeśli jeszcze nie macie PZ-ta – w większości przypadków założycie go przez internet. Sprawdźcie, jak to zrobić.
Kluczowym elementem mObywatela jest mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Dzięki profilowi zaufanemu mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych. Po uruchomieniu aplikacji znajdziecie tam wszystkie te informacje, które macie w dowodzie, nawet swoje zdjęcie.
– Z mTożsamości możemy korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Takich miejsc wciąż przybywa. To nie tylko pociągi i placówki pocztowe, ale też hotele, siłownie, czy wypożyczalnie sprzętu sportowego – dodaje szef MC.