Aplikacja mObywatel - jakie korzyści

Sejm zdecydował: prawo jazdy będziemy mogli mieć też w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel. Warto pobrać ją już dziś, bo już dziś się przyda - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.

Aktualizacja: 20.08.2020 11:13 Publikacja: 20.08.2020 10:33

Aplikacja mObywatel - jakie korzyści

Foto: AdobeStock

Po decyzji Sejmu zostaje już tylko podpis Prezydenta i droga do prawa jazdy w telefonie zostanie otwarta. To jedna ze zmian, którą przewiduje tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców, czyli nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Po wejściu w życie nowych regulacji nie zniknie obowiązek posiadania prawa jazdy. Zmieni się to, że nie będziemy musieli go zawsze przy sobie wozić. Dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów będziemy mogli mieć też w telefonie, w aplikacji mObywatel.

Czytaj także:

Prawo drogowe: kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie prawa jazdy

Kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie prawa jazdy - projekt

Z aplikacji możecie korzystać j już dziś. Co w niej znajdziecie? Przede wszystkim mTożsamość, mPojazd, eRecepty, niezbędnik podróży, czyli moduł „Polak za granicą", a uczniowie i studenci – mLegitymacje.

- Prawo jazdy w mObywatelu to kolejny ważny element rozwoju tej aplikacji. Stale pracujemy nad tym, aby ją udoskonalać. Użytkownicy to doceniają. mObywatela w swoich telefonach ma już ponad 1,35 miliona Polaków – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – mObywatel to swoisty wirtualny portfel na dokumenty, do którego regularnie dokładamy nowe elementy – dodaje szef MC.

Jeśli nigdy wcześniej nie słyszeliście o tej aplikacji, warto abyście poznali jej główne zalety, których jest naprawdę sporo.

Aplikacja jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by mObywatela uruchomić. Spokojnie, to żadne utrudnienie. Jeśli jeszcze nie macie PZ-ta – w większości przypadków założycie go przez internet. Sprawdźcie, jak to zrobić.

Kluczowym elementem mObywatela jest mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Dzięki profilowi zaufanemu mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych. Po uruchomieniu aplikacji znajdziecie tam wszystkie te informacje, które macie w dowodzie, nawet swoje zdjęcie.

– Z mTożsamości możemy korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Takich miejsc wciąż przybywa. To nie tylko pociągi i placówki pocztowe, ale też hotele, siłownie, czy wypożyczalnie sprzętu sportowego – dodaje szef MC.

Klejnym ważnym elementem mObywatela to mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

- Z tego rozwiązania mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem.

W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Od teraz będziecie mieli je zawsze pod ręką.

To nie wszystko, co czeka na Was w wirtualnym portfelu. Znajdziecie tam także eRecepty! Dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR.

Jeśli nie chcecie pokazywać ekranu telefonu, możecie podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty.

Nieco młodsi użytkownicy znajdą tam także mLegitymację szkolną i mLegitymację studencką. To tak samo ważne dokumenty jak tradycyjne legitymacje – upoważniają do zniżkowych przejazdów, wejść do kin, czy teatrów.

Jeśli dana szkoła lub uczelnia, chce aby jej uczniowie lub studenci mogli korzystać z mLegitymacji, wystarczy, że się do nas zgłosi, wypełniając prosty formularz (formularz dla szkół, formularz dla uczelni).

Ważne – z wydawaniem mLegitymacji nie wiążą się żadne koszty. Uczelnie i szkoły nie muszą kupować nowego sprzętu, czy oprogramowania.

Polak za granicą – to kolejna część aplikacji. Podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu, czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata.ązku wydawania nalepek kontrolnych i kart pojazdów.

Po decyzji Sejmu zostaje już tylko podpis Prezydenta i droga do prawa jazdy w telefonie zostanie otwarta. To jedna ze zmian, którą przewiduje tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców, czyli nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Po wejściu w życie nowych regulacji nie zniknie obowiązek posiadania prawa jazdy. Zmieni się to, że nie będziemy musieli go zawsze przy sobie wozić. Dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów będziemy mogli mieć też w telefonie, w aplikacji mObywatel.

Pozostało 89% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach