Błędy medyczne | Dochodzenie roszczeń przez pacjentów
Proces diagnostyczno-terapeutyczny, a potocznie mówiąc – „proces leczenia” może zostać obarczony tzw. błędem medycznym, za który odpowiedzialność może ponosić lekarz lub inna osoba wykonująca zawód medyczny. O błędzie medycznym (często nazywanym również błędem lekarskim lub błędem w sztuce medycznej) mówimy wówczas, gdy osoba wykonująca zawód medyczny narusza ustalone reguły postępowania lub zasady sztuki i wiedzy medycznej, które przyczyniają się do powstania uszczerbku na zdrowiu pacjenta lub doprowadzają do jego śmierci. Nierzadko wystąpienie takich okoliczności powoduje wszczęcie postępowania karnego oraz postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarza, bowiem zachowanie lekarza może wyczerpywać znamiona przestępstwa lub deliktu dyscyplinarnego.
Wszczęcie postępowania
Postępowanie karne, które toczy się w oparciu o przepisy kodeksu karnego oraz kodeksu postępowania karnego, prowadzone jest w celu ustalenia, czy doszło do popełnienia przestępstwa, a jeśli tak, to również celem wykrycia i ukarania jego sprawcy. Wyróżniamy dwa główne etapy tego postępowania: postępowanie przygotowawcze i postępowanie sądowe (jurysdykcyjne). Postępowanie przygotowawcze prowadzi prokurator (lub Policja pod jego nadzorem), to właśnie organy ścigania jako pierwsze dowiadują się o możliwości popełnienia przestępstwa, najczęściej na skutek złożonego zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez samego pokrzywdzonego bądź jego rodzinę. Organy ścigania również w toku wykonywania swoich zadań dowiadują się o zdarzeniach, które mogą stanowić przestępstwa i wówczas z urzędu podejmują odpowiednie działania.
Czytaj więcej
Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) pełni kluczową rolę w ochronie i promowaniu praw pacjentów w systemie opieki zdrowotnej. Jest to organ powołany w celu ochrony praw pacjenta, realizujący swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Praw Pacjenta. W działalności RPP wspierają go zastępcy.
Kiedy do organu (Policji lub prokuratury) wpłynie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, wówczas organ powołany do prowadzenia postępowania przygotowawczego obowiązany jest niezwłocznie wydać postanowienie o wszczęciu bądź o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego. O wydaniu takiej decyzji procesowej zawiadamia się m.in. osobę, która złożyła zawiadomienie, jak również ujawnionego pokrzywdzonego. W praktyce najczęściej osobą zawiadamiającą jest osoba pokrzywdzona przestępstwem. Gdy organ nie dysponuje wystarczającymi danymi, które pozwalają mu na wydanie wskazanej decyzji procesowej, może w ciągu 30 dni od zawiadomienia go o możliwości popełnienia przestępstwa, przeprowadzić tzw. czynności sprawdzające, w toku których może np. przesłuchać w charakterze świadka osobę zawiadamiającą. Na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego zawiadamiającemu, jak też pokrzywdzonemu, przysługuje zażalenie, które rozpoznawać będzie sąd powszechny. Jeśli natomiast organ prowadzący uzna, że przedstawione mu okoliczności uprawdopodobniają fakt, że doszło do popełnienia przestępstwa, to wówczas dochodzi do wszczęcia postępowania przygotowawczego, podczas którego prokurator zabezpiecza i gromadzi materiał dowodowy, niezbędny do tego, aby ustalić sprawcę czynu. Postępowanie przygotowawcze kończy się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia, a jeżeli przeprowadzone postępowanie nie dostarczyło podstaw do jego wniesienia, postępowanie przygotowawcze umarza się.