Projekt wprowadza do polskiego porządku prawnego nową instytucję - rejestrowanego związku partnerskiego - czytamy w uzasadnieniu. Jak podkreślono, projekt jest „odpowiedzią na potrzeby społeczne par tej samej płci, które nie mają dostępu do instytucji małżeństwa, ale także par różnej płci żyjących w związkach nieformalnych, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą zawrzeć małżeństwa”.
Minister do spraw równości Katarzyna Kotula z Lewicy stwierdziła w mediach społecznościowych, iż jest to „nowy rozdział w długim marszu po równość, który dzięki wieloletniej pracy wielu organizacji LGBT i społeczeństwa obywatelskiego doprowadził nas do tego historycznego momentu".
Ustawa zawiera regulacje dotyczące sposobu zawierania i ustania rejestrowanego związku partnerskiego, praw i obowiązków osób w rejestrowanych związkach partnerskich, a także uczestnictwa w sprawowaniu pieczy nad dzieckiem i stosunków majątkowych.
Kto będzie mógł zawrzeć związek partnerski w Polsce
Zgodnie z projektem taki związek będą mogły zawrzeć dwie osoby, które ukończyły 18 rok życia, bez względu na płeć. Jego rejestracji będzie dokonywał kierownik urzędu stanu cywilnego. Oceni on zdolność do jego zawarcia i dokona wpisu do rejestru związków partnerskich. Przy czym, „w przypadku powzięcia informacji o istnieniu okoliczności, która może wyłączać możliwość zawarcia związku partnerskiego, kierownik urzędu stanu cywilnego będzie mógł odmówić przyjęcia oświadczeń, a w razie wątpliwości zwróci się do sądu o rozstrzygnięcie, czy związek może zostać zawarty".