– Uniemożliwiamy wprowadzanie w Polsce tylnymi drzwiami jednopłciowych małżeństw i adopcji dzieci przez pary homoseksualne – stwierdził podczas środowej konferencji prasowej minister Zbigniew Ziobro.
Jak czytamy w komunikacie MS, nowelizacja ma pozwolić na rejestrację w Polsce urodzonego za granicą dziecka, a tym samym przyznanie mu numeru PESEL i potwierdzenie obywatelstwa, gdy zagraniczny akt urodzenia jest sprzeczny z polskim prawem, wskazując np., że rodzicami są dwie kobiety czy dwaj mężczyźni.
Resort sprawiedliwości wskazuje, że obecnie rejestracja w Polsce dzieci, których rodzicami według zagranicznego aktu urodzenia są dwie kobiety albo dwaj mężczyźni, budzi rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych. - Nowelizacja likwiduje ten problem. Pozwala na rejestrację dziecka na podstawie aktu urodzenia albo innego zagranicznego dokumentu, który potwierdza tożsamość biologicznej matki, ale bez konieczności podawania danych faktycznego ojca - wyjaśnia MS.
Określone zostaną rodzaje zdarzeń, jakie mogą zostać zarejestrowane w polskich aktach stanu cywilnego. Ma to być: urodzenie (pochodzenie dziecka od kobiety i mężczyzny), małżeństwo (rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny) oraz zgon.
Wiceminister Marcin Romanowski zapowiedział jednocześnie, że projekt ma usprawnić możliwość uzyskania polskiego dowodu osobistego, numeru PESEL oraz paszportu przez dzieci urodzone za granicą. - Nowelizacja zrównuje w prawach dzieci bez względu na to, jaki akt urodzenia sporządzono za granicą. Daje im prawo do polskiego obywatelstwa, umożliwia nadanie PESEL, uzyskanie paszportu i dowodu tożsamości. Daje przy tym gwarancję ochrony konstytucyjnego porządku i prawa rodzinnego w Polsce, zgodnie z którym małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny, a rejestr stanu cywilnego obejmuje wyłącznie dzieci zgłoszone jako potomstwo kobiety i mężczyzny - informuje resort sprawiedliwości.