Dokument, którego treść opublikowała Interia, ma datę 19 lipca. Jest odpowiedzią na pismo prokuratora krajowego Dariusza Korneluka wysłane 17 lipca do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy po tym, jak we wtorek 16 lipca sąd wypuścił z aresztu Marcina Romanowskiego. Prokurator krajowy przedstawiał w swoim piśmie m.in. zarzuty, jakie polska prokuratura stawia posłowi Suwerennej Polski.
Marcin Romanowski został zatrzymany 15 lipca, śledczy przedstawili mu 11 zarzutów w związku z nieprawidłowościami w Funduszu Sprawiedliwości, w tym zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Choć prokuratura miała zgodę Sejmu na tymczasowe aresztowanie posła, sąd odmówił zastosowania takiego środka z uwagi na dodatkowy immunitet Marcina Romanowskiego przysługujący mu jako zastępcy polskiego delegata do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Czytaj więcej
Rozbieżne opinie w kwestii obowiązywania immunitetu członka zastępcy Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Marcina Romanowskiego zmusiły sąd do rozstrzygnięcia sprawy na korzyść podejrzanego.
Rousopoulos: immunitetu nikt nie może zignorować
"Dziękuję za pismo i proszę o przekazanie mojego uznania za szybką reakcję i działania następcze, podjęte przez polski wymiar sprawiedliwości i władze krajowe w związku z moją korespondencją z dnia 16 lipca 2024 r. do Pana Szymona Hołowni" – napisał w liście Theodoros Rousopoulos.
Wyjaśnił, że rolą Przewodniczącego Zgromadzenia w tej sprawie, zgodnie z art. 73.6 Regulaminu Zgromadzenia, jest potwierdzenie przywilejów i immunitetów zainteresowanego członka.