Poseł Marcin Romanowski został w poniedziałek zatrzymany w związku ze śledztwem w sprawie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Usłyszał zarzuty. Wcześniej Sejm zdecydował o uchyleniu mu immunitetu poselskiego, co miało otworzyć drogę do jego zatrzymania. Poseł jednak jest też zastępcą członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Czy chroni go z tego tytułu immunitet?
Tak, członkom Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i ich zastępcom przysługuje immunitet funkcjonalny. Regulują to przepisy porozumienia ogólnego w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy z 1949 r. Zgodnie z nimi członkowie zgromadzenia i ich zastępcy są zwolnieni od wszelkich przesłuchań, aresztu i jakichkolwiek innych procedur sądowych w związku z wypowiedziami lub z głosowaniem w czasie wykonywania ich funkcji. Poza tym podczas trwania sesji zgromadzenia jego członkowie, niezależnie od tego czy są posłami w parlamencie krajowym, mają na terytorium narodowym immunitety przysługujące posłom. Z kolei procedurę uchylania immunitetu członkom zgromadzenia reguluje regulamin proceduralny, z którego również wynika wyraźnie, że immunitet musi być powiązany z pracami tego zgromadzenia. Jest to zresztą charakterystyczne dla wszystkich organizacji międzynarodowych.
Czytaj więcej
Poseł Marcin Romanowski został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego - przekazała Prokuratura Krajowa. Jego adwokat twierdzi, że uwadze śledczych uszło, iż oprócz immunitetu poselskiego, który wczoraj został uchylony przez Sejm, byłego wiceministra chroni jeszcze inny immunitet. Do informacji tej odniósł się już wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.
Czy zatem Marcin Romanowski mógł zostać zatrzymany pomimo posiadania immunitetu Rady Europy?
W świetle tych przepisów nie widzę żadnego powodu, dla którego pan Romanowski nie mógłby zostać wczoraj zatrzymany.