Do Biura RPO wciąż płyną skargi na działania firm windykacyjnych, noszące znamiona nękania domniemanych dłużników. Nie są one ścigane na drodze prawnokarnej, gdyż przestępstwo takie nie zostało wprowadzone do Kodeksu karnego przy jego zmianie w 2022 r. Co ciekawe, w projekcie MS nowelizacji Kodeksu karnego z 25 stycznia 2019 r. był przepis zmieniający art. 190a k.k. w sposób, który miał uregulować problem. Miał on brzmienie:
„Art. 190a. § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub w istotnym stopniu narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, przez co wyrządza jej szkodę majątkową lub osobistą.
§ 3. Jeżeli sprawca działa w sposób określony w § 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 4. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1, 2 lub 3 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.