Dłużej o 10 lat
Przedawnienie uniemożliwia pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sprawcy przestępstwa, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęła określona w prawie liczba lat. Pamiętać należy, że czyn sprawcy pozostanie nadal przestępstwem, ale jego nie można już ukarać. Przedawnienie zrywa związek pomiędzy przestępstwem a karą.
Po nowelizacji nie będzie można ukarać sprawcy zbrodni zabójstwa, jeżeli od czasu jej popełnienia upłynie 40 lat (obecnie 30 lat). Wydłużenie tego okresu jest korzystne z punktu widzenia zwiększających się możliwości wykrywczych organów ścigania, wynikających z rozwoju wiedzy i nauki oraz techniki kryminalistycznej. Pozwalają one na ustalenie sprawców czynów popełnionych przed wielu laty. Stosunkowo często możemy usłyszeć o sukcesach tzw. Archiwum X, któremu udaje się rozwikłać zagadkę zbrodni zabójstwa sprzed kilkudziesięciu lat, a wiele takich czynów oczekuje nadal na rozwikłanie.
Bieg przedawnienia
Od 1 października 2023 r. w przypadku przestępstwa popełnionego w czasie dłuższym niż jeden dzień bieg przedawnienia rozpocznie się z upływem ostatniego dnia, w którym sprawca swoim zachowaniem wypełniał znamiona przestępstwa (§ 3a). Zmiana dotyczy głównie tzw. przestępstw trwałych, jak np. bezprawne pozbawienie człowieka wolności (art. 189 k.k.), gdzie przyjmuje się, że jego dokonanie rozpoczyna się w momencie utraty wolności przez pokrzywdzonego i trwa aż do jej odzyskania. Przez cały ten czas sprawca popełnia przestępstwo. Zatem dla prokuratora ustalającego, czy nie doszło do ewentualnego przedawnienia karalności np. przestępstwa porwania i przetrzymywania zakładnika, miarodajnym będzie dzień jego uwolnienia, a nie pozbawienia wolności.
Większa ochrona małoletnich
W obliczu zmienionej regulacji wzmocnieniu ulegnie ochrona małoletnich, którzy stali się ofiarami drastycznych przestępstw. Przedawnienie karalności takich przestępstw nie może nastąpić przed ukończeniem przez pokrzywdzonego 40. roku życia (obecnie 30. roku życia).
Nowelizacja dotyczy w pierwszej kolejności wszystkich przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu popełnionych na szkodę małoletniego, zagrożonych karą, której górna granica przekracza pięć lat pozbawienia wolności. Jeśli zatem pokrzywdzony będąc dzieckiem został pobity w następstwie stosowania przemocy domowej, będzie mógł złożyć zawiadomienie o przestępstwie do dnia swoich 40. urodzin.