Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby w wieku 10–18 lat, które poruszają się samodzielnie rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego (UTO), np. e-deskorolką, powinny mieć kartę rowerową lub też prawo jazdy kat. AM, A 1, B 1 albo T. Dzieci do lat 10 mogą poruszać się jednośladem tylko pod opieką dorosłych. Dla tzw. urządzeń wspomagających ruch, jak rolki, wrotki, deskorolka czy hulajnoga, nie ma ograniczeń wiekowych ani szczególnych uprawnień.
Z hulajnogi elektrycznej nie może korzystać jednocześnie więcej niż jedna osoba i ta zasada się nie zmieniła. Wzrósł zaś – ze stu do trzystu złotych – mandat za jazdę we dwójkę.
Czytaj więcej
Koniec z chaosem. Popularne dziś urządzenia muszą się trzymać zasad i przepisów. Za ich złamanie będą mandaty i to całkiem niemałe.
Tyle samo zapłacimy za przewóz e-hulajnogą zwierzęcia lub jakiegoś ładunku inaczej niż w plecaku. Ponieważ e-hulajnoga to pojazd przeznaczony do jazdy na stojąco przodem do kierownicy, każda inna pozycja będzie zagrożona mandatem 300 zł.
Dotychczas wszystkie – poza samochodami – pojazdy elektryczne mogły poruszać się z prędkością dopuszczalną 25 km/h, jednak od maja 2021 roku limit prędkości po ścieżce rowerowej oraz jezdni został zmieniony – żadne urządzenie transportu osobistego nie może poruszać się z prędkością większą niż 20 km/h. Prawo nie podaje konkretnej prędkości jazdy po chodnikach i strefie zamieszkania. Zaleca jedynie, aby była to prędkość jak najmniejsza (była tzw. prędkością zbliżoną do prędkości pieszego 4–8 km/h).