Frankowicze pozywają państwo - jakie mają szanse?

Szanse pozwu zbiorowego frankowiczów przeciwko państwu są nieduże, ale może być to skuteczna demonstracja problemu.

Aktualizacja: 28.06.2020 20:02 Publikacja: 28.06.2020 20:00

Frankowicze pozywają państwo - jakie mają szanse?

Foto: Fotorzepa, Łukasz Solski

To zgodna opinia prawników zajmujących się sprawami frankowymi i procesami grupowymi.

Około 400 kredytobiorców frankowych, do których mogą później dołączyć kolejni, złożyło pozew grupowy przeciwko Skarbowi Państwa, domagając się w nim orzeczenia, że za ich szkody odpowiedzialność, poza bankami, ponosi również Skarb Państwa.

Jakie szanse ma ten oryginalny pozew?

– Po 15 latach działania kredytów frankowych problem z nimi nie został rozwiązany, a to oznacza, że państwo reaguje nieudolnie, a brak ustawy, na wzór rozwiązań np. w Hiszpanii czy Węgier, oznacza, że frankowicze muszą radzić sobie sami – wskazuje Jędrzej Jachira z Kancelarii SOBOTA. – Trudności mogą być zaś w wykazaniu związku przyczynowo-skutkowego między szkodami kredytobiorców a zaniechaniami organów państwa – dodaje.

Sprawy dotyczące odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną zaniechaniem przy wykonywaniu władzy publicznej do prostych bowiem nie należą, co już wiadomo od dawna.

– Konieczne jest wykazanie, że na konkretnym organie władzy ciążył prawny obowiązek wydania określonego aktu normatywnego (ustawy, rozporządzenia etc.), orzeczenia lub decyzji, ewentualnie podjęcia innych działań – i organ ten obowiązku swego nie wykonał – wskazuje adwokat Marcin Szymański, Kancelaria Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy. – Wyzwaniem może być wykazanie, jakiego konkretnego obowiązku nie wykonały organy władzy. Nie wymaga się zaś wykazywania ich winy, wystarczy wykazanie bezprawności. Jednak roszczenia odszkodowawcze przedawniają się najpóźniej w dziesięć lat od chwili, gdy organy władzy powinny podjąć wymagane od nich działania.

Przeszkody rysują się też w związku z grupową formą pozwu, i to już na początku sprawy.

– W pierwszej kolejności przychodzi na myśl wątpliwość, czy spełniony będzie wymóg tożsamości faktycznej żądań, ponieważ sytuacja członków grupy zdaje się dotykać różnych problemów związanych z kredytami walutowymi, a nie ma tu automatyzmu w uznawaniu zapisów umów za niedozwolone – wskazuje adwokat Dominik Gałkowski, kancelaria Kubas Kos Gałkowski. – Nie każdy też kredyt walutowy prowadzi do naruszenia praw kredytobiorcy. Wręcz przeciwnie, wiele osób jest zadowolonych z tej formy finansowania, a w wielu sprawach kredytobiorcy przegrywali z bankami.

– Może w sprawie kilkunastu osób przeciwko biuru podróży pozew grupowy ma szanse na sprawne załatwienie. Ale w doniosłych społecznie sprawach, jak katastrofa hali katowickiej, nie trafiają na podatny grunt. Nie tyle chodzi o wygraną, ile o długi czas oczekiwania na wyrok w porównaniu ze sprawą indywidualną – wskazuje mec. Mariusz Korpalski. – Ale ten pozew ma sens w warstwie wizerunkowej jako okazja do zadania pytania, dlaczego sytuacja frankowiczów tak wygląda. I jako przeciwwaga dla agresywnej działalności PR-owej banków.

Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, i mec. Radosław Górski, pełnomocnik uczestników tego pozwu, nie kryją zresztą, że chcą tym procesem wyjaśnić okoliczności wprowadzenia na polski rynek kredytów frankowych i zaniedbania po stronie władzy.

To może ją skłonić do ustawowego rozwiązania problemu frankowiczów.

To zgodna opinia prawników zajmujących się sprawami frankowymi i procesami grupowymi.

Około 400 kredytobiorców frankowych, do których mogą później dołączyć kolejni, złożyło pozew grupowy przeciwko Skarbowi Państwa, domagając się w nim orzeczenia, że za ich szkody odpowiedzialność, poza bankami, ponosi również Skarb Państwa.

Pozostało 89% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie