Taki ważny dla obywateli UE wyrok zapadł dziś przed unijnym Trybunałem w Luksemburgu. Dotyczył obywatela Węgier, który bezskutecznie leczył jaskrę kilku węgierskich placówkach medycznych. Pomiar przeprowadzony przez lekarza nadal wskazywał ciśnienie wewnątrzgałkowe u W.O. na poziomie 37 mmHG, czyli znacznie wyższym niż uznawany za normalny.
Pacjent postanowił szybko skonsultować się ze specjalistą w Niemczech. Po przeprowadzeniu badania w klinice w Recklinghausen, lekarz poinformował W.O., że powinien przedłużyć pobyt w Niemczech, by następnego dnia poddać się pilnemu zabiegowi okulistycznemu ratującemu wzrok. Operacja została pomyślnie wykonana, a następnie pacjent wystąpił w swojej ojczyźnie o zwrot kosztów leczenia za granicą.
Węgierska instytucja finansująca świadczenia zdrowotne (odpowiednik polskiego NFZ) odmówiła zwrotu argumentując, że operacja była zabiegiem planowym, na który pacjent nie uzyskał uprzedniej zgody przewidzianej przepisami unijnego rozporządzenia Unii w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Rozpoznający skargę W.O. węgierski sąd administracyjny zwrócił się do Trybunału UE z pytaniem dotyczącym obowiązujących na Węgrzech przepisów, które zostały zinterpretowane w ten sposób, że wyłączone jest w każdym przypadku pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych udzielonych bez uzyskania uprzedniej zgody w innym państwie członkowskim, bez względu na stan chorobowy pacjenta i pilny charakter danych świadczeń zdrowotnych. Sąd chciał wiedzieć, czy taka interpretacja jest zgodna ze wspomnianym unijnym rozporządzeniem oraz dyrektywą w sprawie transgranicznej opieki zdrowotnej lub zasadą swobodnego świadczenia usług.
TSUE przypomniał swoje orzeczenie w podobnej sprawie - wyrok z 2010.r. w sprawie Ełczinow (C-173/09), zgodnie z którym ubezpieczony, nawet w braku zgody wydanej przed rozpoczęciem leczenia w innym państwie członkowskim, ma prawo do zwrotu kosztów tego leczenia w kwocie równoważnej tej, jaka musiałaby zostać pokryta, gdyby ubezpieczony dysponował taką zgodą. Jest to możliwe w szczególności wtedy, gdy ze względów związanych ze stanem zdrowia lub koniecznością uzyskania świadczeń o charakterze pilnym, ubezpieczony nie był w stanie wystąpić o udzielenie takiej zgody lub nie mógł czekać na decyzję instytucji właściwej dotyczącą wniosku o udzielenie zgody („indywidualne okoliczności").