Fundacja odniosła się w swoim oświadczeniu do sytuacji, które obniżyły zaufanie widzów oraz obserwatorów publicznych do Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej — sposób ich prowadzenia zaprzeczał zasadom jakie powinny wyznawać media w demokratycznym państwie prawa, a publiczna telewizja i radio utraciły pluralizm, bestronność i niezależność w realizacji swoich zadań.
- Media te stały się tubą propagandową obozu rządzącego, co w kontekście wyborów potwierdzały między innymi misje obserwacyjne Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, przekazała Fundacja. Fundacja podkreśliła także, że materiałach publikowanych w telewizji wielokrotnie pojawiały się treści nawołujące do wrogości wobec grup społecznych, powszechny był także język nienawiści kierowany w szczególności wobec mniejszości seksualnych i narodowościowych.
Czytaj więcej
Scenariuszy rozwoju sytuacji wokół mediów publicznych jest kilka. Oto najważniejsze.
Wobec tego HFPC potwierdza, że media publiczne wymagają zmian i reform, ale nie w sposób jaki odbywa się to obecnie. Organizacja przypomniała, że kwestia powoływania i odwoływania składów osobowych organów mediów publicznych regulowana jest w ustawie o radiofonii i telewizji oraz ustawie o Polskiej Agencji Prasowej. Przywołano przy tym wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2016 r. o sygn. K 13/16, który odwoływał się do powołania Rady Mediów Narodowych - „wykreowanie nowego organu władzy publicznej i przekazanie mu pewnych kompetencji w sferze radiofonii i telewizji nie znosi bowiem obowiązku wprowadzenia przez ustawodawcę instrumentów umożliwiających wykonywanie przez KRRiT jej konstytucyjnie określonych funkcji”.
Fundacja poddała też pod rozważanie, czy to po stronie przedstawiciela rządu powinno być zadanie odwoływania i powoływania członkór organów kierujących spółkami radiofonii i telewizji, ponieważ to działanie budzi wątpliwość w świetle standardów Rady Europy. Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi gwarancji niezależności mediów publicznych, zasady powoływania składów tych organów powinny być na tyle przejrzyste oraz ukształtowane w sposób, który nie pozwala na ich wykorzystywanie w celu wywierania wpływu politycznego na działalność mediów publicznych.