Marszałek Szymon Hołownia skierował do prac sejmowych 10 takich projektów.
Obywatelskie projekty ustaw, więc te, które poparło co najmniej 100 tys. obywateli mających prawo wybierania do Sejmu, nie podlegają zasadzie dyskontynuacji wraz ze zmianą kadencji Sejmu. Zgodnie z ustawą o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli projekt, wobec którego postępowanie ustawodawcze nie zostało zakończone w ciągu kadencji, w której został wniesiony, jest rozpatrywany przez Sejm następnej kadencji i nie trzeba go ponownie wnosić. W takim wypadku marszałek Sejmu zarządza ponowny druk projektu, doręczenie go posłom i kieruje projekt na pierwsze czytanie. Musi się ono odbyć nie później niż w terminie sześciu miesięcy od daty pierwszego posiedzenia Sejmu (art. 13 ustawy).
Wśród tych 10 projektów jest m.in. obywatelski projekt noweli ustawy o emeryturach i rentach z FUS w celu wprowadzenia renty wdowiej, która przewiduje nową regułę zbiegu prawa do nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem renty rodzinnej, wojskowej renty rodzinnej, policyjnej renty rodzinnej lub renty rodzinnej z ubezpieczenia społecznego rolników z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi.
Czytaj więcej
Zmiany mają dotyczyć ważnych aspektów funkcjonowania parlamentu: symbolicznych i proceduralnych.
Inny projekt obywatelski dotyczącej zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Dotyczy on zobowiązania placówek leczniczych do ustalenia na nowo wynagrodzenia zasadniczego wybranych pracowników.