Czytaj więcej
13 listopada pracę zainaugurował Sejm X kadencji i Senat XI kadencji, wybrane w wyborach 15 października. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu swój rząd do dymisji podał Mateusz Morawiecki. W Sejmie i Senacie wybrano marszałków i wicemarszałków. W obu izbach przepadli kandydaci PiS - Elżbieta Witek nie została wicemarszałkiem Sejmu, Marek Pęk nie został wicemarszałkiem Senatu.
Nowy tydzień rozpocznie się od istotnych zmian w Sejmie. W poniedziałek, pod przewodnictwem marszałka seniora Marka Sawickiego z PSL, dojdzie do wyboru nowych władz Sejmu. Zgodnie z umową koalicyjną marszałkiem Sejmu w pierwszej części kadencji będzie Szymon Hołownia – do listopada 2025 roku. Jak wynika z naszych rozmów, gotowy jest już szkic i kierunek zmian, które mają zreformować sposób działania polskiego parlamentu.
Sam Hołownia podkreślał już publicznie, że w Sejmie zaczęło się psucie polskiej demokracji i tam też rozpocznie się jej naprawa. Niektóre z planowanych posunięć mają być symbolami powrotu do demokratycznych zasad i zostaną przeprowadzone w najbliższych dniach. Inne zaczną działać w pełni, gdy powstanie rząd obecnej opozycji w drugim konstytucyjnym kroku.
Zmianom bardzo uważnie przyglądają się eksperci i strona społeczna. Przez ostatnich osiem lat padło wiele postulatów dotyczących pracy Sejmu.
Nowa kadencja Sejmu: Plan zmian
Jednym z pierwszych posunięć nowego marszałka będzie usunięcie sprzed Sejmu barierek. Ma to się stać niemal natychmiast – jako symbol nowego początku w parlamencie. – To będzie tydzień pełen nowości – słyszymy z okolic Polski 2050.