Kończymy relację
Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami.
Koniec obrad Senatu
Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska zamknęła pierwsze posiedzenie Senatu RP XI kadencji.
Maciej Żywno wicemarszałkiem Senatu
W głosowaniu wzięło udział 92 senatorów. Kandydaturę Macieja Żywno na stanowisko wicemarszałka Senatu poparło 70 senatorów, jedna osoba była przeciw, 21 wstrzymało się od głosu. Maciej Żywno został wybrany na stanowisko wicemarszałka Senatu.
Wybór wicemarszałka Senatu
W imieniu klubu senackiego Trzecia Droga, w porozumieniu z klubami KO i Lewicy oraz z kołem senatorów niezależnych senator Jacek Trela zgłasza i rekomenduje na funkcję wicemarszałka Senatu senatora Macieja Żywno (KKW Trzecia Droga). Wcześniej Senat wybrał troje wicemarszałków, wymaganego poparcia nie uzyskał kandydat PiS Marek Pęk.
Kaczyński o Witek: Ona jest po prostu z innej kultury, tej wyższej
Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że opozycja "teraz jest co prawda większością, ale to jest opozycja totalna".
Czytaj więcej
Wybór Elżbiety Witek na stanowisko wicemarszałka Sejmu uniemożliwiła przepaść kulturowa między Prawem i Sprawiedliwością a obecną większością - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Senat wznowił obrady
Senatorowie zajmują się projektem uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu.
PiS bez wicemarszałka?
Posłowie wybrali pięciu wicemarszałków Sejmu. Z deklaracji polityków PiS wynika, że po porażce Elżbiety Witek, która nie uzyskała wymaganego poparcia, Prawo i Sprawiedliwość nie będzie zgłaszać innej kandydatury na stanowisko wicemarszałka.
Czytaj więcej
Posłowie zdecydowali, że w nowym Sejmie będzie sześciu wicemarszałków, a następnie wybrali pięciu - dwie kandydatki Koalicji Obywatelskiej oraz przedstawicieli klubów Konfederacji, Lewicy i PSL. Wybrana nie została kandydatka PiS Elżbieta Witek.
Kaczyński skomentował głosowanie ws. Witek
Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił po głosowaniu w sprawie wyboru wicemarszałków Sejmu, w którym kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Witek nie uzyskała wymaganego poparcia, że PiS i obecną większość dzieli "przepaść kulturowa".
Hołownia o planach pracy Sejmu
Marszałek Szymon Hołownia powiedział, że "wstępnie" Sejm będzie kontynuował posiedzenie także w następny wtorek.
Sejm wznowi posiedzenie we wtorek
Marszałek Szymon Hołownia przed ogłoszeniem przerwy w obradach mówił, że będzie rekomendował członkom prezydium Sejmu przerwę do godz. 16:00 we wtorek. W serwisie internetowym Sejmu podano harmonogram, z którego wynika, że izba wznowi pracę w tym terminie. Odbędą się głosowania, w tym wybór sekretarzy Sejmu, wybór składu osobowego Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych czy wybór posłów-członków Krajowej Rady Sądownictwa.
Przerwa w obradach Senatu
Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła 45-minutową przerwę w obradach Senatu.
Wybór wicemarszałka. Poseł PSL: Nie poparlibyśmy każdego kandydata Konfederacji
Na antenie Polsat News poseł PSL Dariusz Klimczak oświadczył, że Polskie Stronnictwo Ludowe nie poparłoby niektórych osób z Konfederacji, gdyby zostały zgłoszone przez tę formację na stanowisko wicemarszałka Sejmu. W tym kontekście wymienił posła Grzegorza Brauna. Wicemarszałkiem z ramienia Konfederacji został Krzysztof Bosak, prezes Ruchu Narodowego.
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim zakończyła się
Senat wybrał wicemarszałków
Magdalena Biejat, Michał Kamiński i Rafał Grupiński zostali wybrani na wicemarszałków Senatu. Kandydat PiS Marek Pęk nie uzyskał wymaganego poparcia.
Prezydent Duda: Premier zapewniał mnie, że znajdzie większość
- Przed państwem wielkie wyzwania, zwłaszcza tymi, którzy pozostają w polityce, którzy będą pracowali w Sejmie. Premier dostał ponownie tekę do formowania nowej Rady Ministrów. Wierzę, że premier ją sformuje tak jak tutaj rozmawialiśmy, tak jak mnie zapewniał, znajdzie większość, która poprze w Sejmie nową Radę Ministrów i będzie mógł już nie tylko w ramach Zjednoczonej Prawicy, ale w szerszym porozumieniu parlamentarnym kontynuować rozwijanie Rzeczypospolitej - mówił prezydent Duda.
Prezydent Andrzej Duda desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera
Prezydent powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Andrzej Duda powiedział, że ostatnie osiem lat było dobre dla Polski.
Prezydium Sejmu zbierze się o godz. 20:15
Pierwsze posiedzenie prezydium Sejmu X kadencji zaplanowano na godz. 20:15 w gabinecie marszałka Sejmu.
Marszałek ogłosił przerwę
Szymon Hołownia zarządził przerwę w posiedzeniu.
Piotr Zgorzelski wicemarszałkiem Sejmu
Kandydata PSL poparło 267 posłów, przeciw było 184, od głosu wstrzymało się 5.
Elżbieta Witek nie uzyskała wymaganego poparcia
Była marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie została wybrana na stanowisko wicemarszałka izby.
Czytaj więcej
Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło byłą marszałek Sejmu Elżbietę Witek na stanowisko wicemarszałka Sejmu. W głosowaniu posłowie odrzucili tę kandydaturę.
Monika Wielichowska wicemarszałkiem Sejmu
Kandydatkę KO poparło 252 posłów, przeciw było 186, a 18 wstrzymało się od głosu.
Dorota Niedziela wicemarszałkiem Sejmu
Kandydatkę KO poparło 257 posłów - 185 było przeciw, 16 wstrzymało się.
Włodzimierz Czarzasty wicemarszałkiem Sejmu
Kandydata Nowej Lewicy poparło 250 posłów, 196 było przeciw, 12 wstrzymało się od głosu.
Krzysztof Bosak wicemarszałkiem Sejmu
Kandydata Konfederacji poparło 272 posłów, 27 było przeciw, 153 wstrzymało się od głosu.
Sejm wybiera wicemarszałków bezwzględną liczbą głosów
Posłowie będą kolejno wybierać wicemarszałków.
Prezes PSL przedstawia kandydaturę Piotra Zgorzelskiego
Władysław Kosiniak-Kamysz prezentuje kandydata PSL na stanowisko wicemarszałka - Piotra Zgorzelskiego, który zasiadał w prezydium Sejmu w poprzedniej kadencji. - Jest samorządowcem z krwi i kości - mówi o Zgorzelskim lider ludowców.
Jarosław Kaczyński prezentuje kandydaturę Elżbiety Witek
Prezes PiS mówi, że Elżbieta Witek była przez przeszło pięćdziesiąt miesięcy marszałkiem Sejmu. Dodaje, że opozycja ogłosiła się opozycją totalną, w Sejmie zdarzały się przypadki chamstwa, które Witek "znosiła z cierpliwością".
Borys Budka prezentuje kandydatki KO
Borys Budka przedstawia kandydatki Koalicji Obywatelskiej, którymi są Dorota Niedziela i Monika Wielichowska. Mówi, że Niedziela to wybitna ekspertka jeśli chodzi o prawa zwierząt, która ma doświadczenie w pracy parlamentarnej.
Budka dodaje, że Monika Wielichowska zasiada w Sejmie nieprzerwanie od VI kadencji, czyli od wyborów z 2007 r. Poseł przekonuje, że Wielichowska "jest w stanie sprostać każdemu wyzwaniu".
Gawkowski: Czarzasty ma bogatą przeszłość
Kandydaturę Włodzimierza Czarzastego (Nowa Lewica) prezentuje Krzysztof Gawkowski. Poseł przypomina przeszłość Czarzastego, m.in. to, że przez ponad 10 lat Czarzasty był przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia "Ordynacka".
Wawer: Bosak człowiekiem dialogu
Michał Wawer przedstawia kandydata Konfederacji na wicemarszałka, Krzysztofa Bosaka. Mówi, że Bosak to człowiek dialogu, który będzie w stanie zapewnić demokratyczny charakter prezydium Sejmu. Wawer zapewnia, że Bosak to polityk charakteryzujący się stałością poglądów.
Sześcioro kandydatów na wicemarszałków Sejmu
Krzysztof Bosak, Włodzimierz Czarzasty, Dorota Niedziela, Monika Wielichowska, Elżbieta Witek, Piotr Zgorzelski - to kandydaci na stanowiska wicemarszałków.
Szymon Hołownia wznowił obrady Sejmu
Sejm zajmie się wyborem wicemarszałków.
Wkrótce Sejm wznowi obrady
Marszałek Sejmu nie zajął jeszcze swojego miejsca.
Senatorowie będą mogli zgłaszać kandydatów na wicemarszałków
Marszałek Senatu ogłosiła godzinną przerwę w obradach. Podziękowała też prezydentowi Andrzejowi Dudzie za obecność.
Małgorzata Kidawa-Błońska dziękuje za wybór
- Od dzisiaj Polska się zmienia. Polacy opowiedzieli się za zmianą - mówi nowa marszałek Senatu.
Jest nowy marszałek Senatu
Senat wybrał na marszałka Małgorzatę Kidawę-Błońską. Senator przyjęła funkcję.
Czytaj więcej
Senat XI kadencji wybrał marszałka. Senatorowie zdecydowali, że stanowisko to obejmie Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska).
Senat wznowił obrady
Marszałek senior wznowił obrady Senatu.
Wkrótce mamy poznać wyniki głosowania w sprawie marszałka Senatu
Senatorowie mieli do wybory dwie kandydatury.
Waldemar Pawlak o słowach prezydenta Dudy
Senator Waldemar Pawlak skomentował na antenie TVN24 wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Ocenił, że było ono nadmiernie defensywne i że zabrakło odniesień do współpracy z innymi środowiskami politycznymi.
Zakończyło się głosowanie w sprawie wyboru marszałka Senatu
Marszałek senior ogłosił 30-minutową przerwę.
Senat wybiera marszałka
Zgłoszono dwie kandydatury - Małgorzatę Kidawę-Błońską (KO) i Marka Pęka (PiS). Każdy z senatorów wrzuca kartę z głosem do urny.
Posłowie za sześcioma wicemarszałkami
W Sejmie odbyło się głosowanie w sprawie liczby wicemarszałków. W głosowaniu wzięło udział 458 posłów, wszyscy poparli uchwałę. Do godz. 18:30 posłowie mogą zgłaszać kandydatów na wicemarszałków Sejmu. Marszałek Hołownia ogłosił przerwę do godz. 19:00.
Łukasz Schreiber apeluje "o refleksję"
Łukasz Schreiber (PiS) nazywa scenariusz, w którym opozycja poprze kandydata PiS na wicemarszałka "pod warunkiem, że to będzie taki, który jej się podoba" kpiną z dobrych obyczajów.
Lewica za sześcioma wicemarszałkami
Krzysztof Gawkowski: Lewica poprze uchwałę w sprawie wyboru sześciu wicemarszałków.
Polska 2050 również za tym, by było sześciu wicemarszałków Sejmu
Odpowiednią deklarację złożyła z mównicy Paulina Hennig-Kloska.
Krzysztof Paszyk przypomina rok 2015
Poseł PSL Krzysztof Paszyk przypomina, że w 2015 roku Polskie Stronnictwo Ludowe zostało pozbawione funkcji wicemarszałka Sejmu przez ówczesną większość, czyli PiS. PSL deklaruje, że w prezydium Sejmu powinni zasiąść przedstawiciele wszystkich klubów.
Klub KO za tym, by było sześciu wicemarszałków
Borys Budka (KO): Prezydium Sejmu jest przeznaczone dla osób, które szanują elementarne zasady parlamentaryzmu (...). Klub Koalicji Obywatelskiej z oczywistych względów odmówi poparcia tym kandydaturom, które będą godziły w zasadę demokratycznych zasad w tej izbie.
Konfederacja proponuje sześciu wicemarszałków
Stanisław Tyszka (Konfederacja): Proponujemy sześciu wicemarszałków, by każdy klub reprezentowany w Sejmie X kadencji miał przedstawiciela w gremium zarządzającym pracami Sejmu.
Marszałek wznawia obrady Sejmu
Szymon Hołownia wznowił obrady izby niższej parlamentu.
Posłowie gromadzą się na sali
W czasie przerwy w obradach zgłaszane były poselskie projekty uchwał w sprawie ustalenia liczby wicemarszałków Sejmu.
Tusk skomentował wybór Hołowni
Lider PO Donald Tusk zadedykował wynik głosowania w sprawie wyboru marszałka Sejmu prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
Politycy PiS mówią o teście demokracji
- Przed nami wielki test demokracji - powiedziała Marlena Maląg, komentując sprawę kandydatury Elżbiety Witek na stanowisko wicemarszałek Sejmu. W podobnym tonie wypowiedział się również Rafał Bochenek.
Za chwilę wznowione mają zostać obrady Sejmu
Błaszczak: Witek pozostanie kandydatką PiS
PiS nie zgłosi innego kandydata na stanowisko wicemarszałka Sejmu - mówi Mariusz Błaszczak. Kandydatką Prawa i Sprawiedliwości ma pozostać Elżbieta Witek.
Błaszczak: PiS wygrało wybory
Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej mówi, że PiS ma najliczniejszy klub w Sejmie X kadencji. - Tymczasem słyszymy, że nasz kandydat na stanowisko wicemarszałka Sejmu nie zostanie zaakceptowany przez większość, która wybrała marszałka Hołownię - dodaje. - Elżbieta Witek jest naszą kandydatką na urząd wicemarszałka Sejmu - deklaruje.
Poseł: PiS nie zmieni kandydata na stanowisko wicemarszałka Sejmu
- Nie wyobrażam sobie, żeby inne kluby meblowały prezydium i decydowały o tym, jakiego kandydata (na wicemarszałka Sejmu - red.) może wystawić klub Zjednoczonej Prawicy - mówi w Polsat News poseł PiS Marcin Gwóźdź. Polityk dodaje, że Elżbieta Witek pozostanie kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko wicemarszałek.
Elżbieta Witek wicemarszałek Sejmu? Marta Golbik mówi "nie"
Na antenie Polsat News posłanka Marta Golbik (KO) zadeklarowała, że nie wyobraża sobie zagłosowania za kandydaturą Elżbiety Witek (PiS) na stanowisko wicemarszałek Sejmu.
Również Rafał Komarewicz (Polska 2050) wyraża pogląd, że Elżbieta Witek nie powinna być wicemarszałkiem Sejmu. - Osobiście jestem za tym, żeby zagłosować przeciw - dodaje.
Trwa również przerwa w obradach Sejmu
Przerwa w obradach Senatu
Marszałek senior ogłosił godzinną przerwę w obradach Senatu.
Zakończyło się ślubowanie
Wszyscy obecni na posiedzeniu senatorowie złożyli ślubowania.
Senatorowie składają ślubowania
Marszałek senior zakończył inauguracyjne wystąpienie
Michał Seweryński składa ślubowanie senatorskie.
Seweryński: Rozpoczynamy naszą pracę w czasie szczególnym
Marszałek senior zaznacza, że w wyniku ostatnich wyborów na scenie politycznej dokonała się zmiana układu sił.
Marszałek senior wymienia uprawnienia Senatu
- Senat czuwa nad stanem praworządności w państwie - podkreśla Michał Seweryński.
Braun: Kandydatura Witek? Uosabia standardy pogardy
Przed wyborem marszałka Sejmu głos zabrał poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Polityk skrytykował kandydaturę Elżbiety Witek. Jak powiedział Braun, "to jest kandydatura sztandarowa, która uosabia standardy pogardy, lekceważenia prawa za rządów Zjednoczonej ŁżePrawicy". Zdaniem polityka "wysunięcie tej kandydatury jest manifestacją braku woli dialogu, koncyliacji, zmian".
Czytaj więcej
Tuż przed wyborem marszałka Sejmu głos zabrał poseł Konfederacji Grzegorz Braun, który krytykował kandydatkę PiS, Elżbietę Witek. - To jest kandydatura sztandarowa, która uosabia standardy pogardy, lekceważenia prawa za rządów Zjednoczonej ŁżePrawicy” - ocenił.
Obrady prowadzi marszałek senior
Marszałkiem seniorem Senatu XI kadencji jest prof. Michał Seweryński. Marszałek senior podziękował prezydentowi za otwarcie pierwszego posiedzenia.
Prezydent Duda: Chcę podkreślić ogromny szacunek, jakim darzę Senat
Prezydent kończy wystąpienie. - Obrady Senatu XI kadencji uważam za otwarte - mówi.
Prezydent Duda: Senat jest jednym z filarów polskiego ustroju państwowego
- Dyskusja nad nadaniem tej izbie nowej formuły toczy się od lat w środowiskach eksperckich - mówi prezydent.
Głos zabiera prezydent Andrzej Duda
Prezydent wita zebranych i gratuluje członkom Senatu uzyskania mandatów.
Hymn w Senacie
Posiedzenie Senatu rozpoczyna się od odśpiewania hymnu.
Za chwilę rozpocznie się pierwsze posiedzenie Senatu XI kadencji
Szymon Hołownia mówi, że opowiada się za tym, by każdy klub miał swojego przedstawiciela w prezydium Sejmu
Hołownia wyraził jednocześnie "poważne wątpliwości" wobec kandydatury Elżbiety Witek.
Czytaj więcej
- Uważam, że prezydium Sejmu powinno być zwiększone o jednego wicemarszałka, tak aby każdy klub w Sejmie miał wicemarszałka - mówił na pierwszej konferencji prasowej po wyborze na stanowisko marszałka Sejmu Szymon Hołownia.
Szymon Hołownia: Spodziewamy się, że dzisiaj w nocy barierki sprzed Sejmu znikną
Hołownia zapowiada przygotowanie specjalnego pisma w tej sprawie.
Szymon Hołownia na konferencji prasowej zapowiada otwarcie Sejmu
Hołownia zapowiada, że w poniedziałek Sejm ustali jeszcze liczebność prezydium i wybierze wicemarszałków.
Policja nie reagowała, gdy przed Sejmem demontowane były stojące tam barierki
Czytaj więcej
Barierki stojące przed Sejmem, które ustawione zostały za rządów PiS, zostały w poniedziałek spontanicznie rozmontowane przez obywateli. Służby nie reagowały.
Szymon Hołownia o wyborze na marszałka Sejmu: Dowód, że w Sejmie jest większość
Hołownia zadeklarował, że większość ta jest w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność za Polskę.
Szymon Hołownia zapowiada, że jako marszałek Sejmu będzie miał swój podcast
Z jego słów wynika, że w podcaście tym jako goście mogą pojawiać się posłowie.
Szymon Hołownia zapowiada koniec sejmowej zamrażarki
Nowy marszałek Sejmu zapowiedział też usunięcie barierek sprzed Sejmu. - Sejm Rzeczpospolitej Polskiej nigdy więcej nie będzie maszynką do głosowania - zapowiedział Hołownia.
Szymon Hołownia przejmuje prowadzenie obrad od Sawickiego
- Polityka to nie przemoc, polityka to troska. Ta sala to nie oktagon, to dom spotkań i odnowy. Polacy tą ogromną frekwencją powiedzieli nam "dość już tego co było". Polityka zaczęła się psuć od Sejmu i od Sejmu musi się zacząć jej naprawa - oświadczył Hołownia.
Szymon Hołownia marszałkiem Sejmu
Kandydaturę lidera Polski 2050 poparło 265 posłów. Na Elżbietę Witek głosowało 193 posłów.
Czytaj więcej
Lider Polski 2050 Szymon Hołownia został wybrany marszałkiem Sejmu. Jego kandydaturę poparło 265 posłów. Drugą kandydatką była Elżbieta Witek.
Za chwilę Sejm wybierze marszałka
Głos zabiera poseł Grzegorz Braun
Braun o kandydaturze Witek na marszałek Sejmu: Wysunięcie tej kandydatury, w praktyce przestępczej, nazywa się iść w zaparte. Zjednoczona Prawica idzie w zaparte wysuwając Elżbietę Witek do urzędu marszałka.
Kandydaturę Elżbiety Witek przedstawia Mariusz Błaszczak
Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił zalety Hołowni
Prezes PSL mówił m.in. o erudycji i wrażliwości społecznej lidera Polski 2050.
Kandydaturę Szymona Hołowni przedstawia prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz
Kosiniak-Kamysz podkreśla, że występuje w imieniu "grupy posłów reprezentujących cztery kluby parlamentarne - KO, PSL, Polskę 2050 i Lewicę".
Dwie kandydatury na marszałka Sejmu
Na stanowisko marszałka Sejmu zgłoszono dwie kandydatury - Szymona Hołowni, lidera Polski 2050 i Elżbiety Witek, marszałek Sejmu IX kadencji z PiS.
Na profilu Obywateli RP pojawiło się nagranie z usuwania barierek, które znajdowały się przed Sejmem
Barierki usunięto też sprzed KPRM i Trybunału Konstytucyjnego.
Zbigniew Kuźmiuk z PiS: Elżbieta Witek będzie kandydatem PiS najpierw na marszałka, a potem na wicemarszałka
Kuźmiuk przyznał, że PiS nie ma większości pozwalającej wybrać Witek na stanowisko marszałka. Nie wykluczył jednak, że premierowi Mateuszowi Morawieckiemu uda się zbudować większość w Sejmie X kadencji.
Fogiel: Rotacyjny marszałek Sejmu to osłabianie jego pozycji. Rozwiązanie na taśmę, by skleić koalicję
Radosław Fogiel odniósł się do koncepcji rotacyjnego pełnienia funkcji marszałka Sejmu.Zdaniem posła PiS „trudno planować jakieś prace wiedząc, że tylko do połowy kadencji się funkcjonuje”. - To osłabia samą pozycję marszałka - ocenił. - To pokazanie, że szuka się takich hybryd, rozwiązań na taśmę klejącą, tylko po to, żeby jakoś skleić tę koalicję - dodał.
Czytaj więcej
Zdaniem Radosława Fogla koncepcja rotacyjnego pełnienia funkcji marszałka Sejmu "to osłabianie jego pozycji". - Trudno planować jakieś prace wiedząc, że tylko do połowy kadencji się funkcjonuje - podkreślił polityk.
Michał Szczerba zamieszcza swoje zdjęcie przed Sejmem, na którym nie widać ogradzających do niedawna parlament barierek
"Zaszła tu zmiana. Przy wsparciu obywatelek i obywateli" - napisał poseł KO na swoim profilu na platformie X (dawny Twitter).
Paulina Hennig-Kloska o wystąpieniu premiera: Polacy czują się Europejczykami
Posłanka Polski 2050 powiedziała, że młode pokolenie pokazało Mateuszowi Morawieckiemu czerwoną kartkę za antyeuropejską retorykę. - Jakakolwiek współpraca z obozem PIS będzie możliwa jeśli się rozliczą ze swoich błędów, łamania prawa, a przede wszystkim jeśli zrozumieją błędy - dodała.
Do "koalicji polskich spraw" w 2020 roku prezydent Andrzej Duda zapraszał PSL i Konfederację
O chęci stworzenia "koalicji polskich spraw" prezydent mówił ponownie w czasie orędzia wygłoszonego na pierwszym posiedzeniu Sejmu X kadencji. Do takiej koalicji nawiązał też w swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki.
Czytaj więcej
W orędziu wygłoszonym na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu X kadencji prezydent Andrzej Duda wezwał do budowania "koalicji polskich spraw". O takiej koalicji mówił też premier Mateusz Morawiecki. Termin ten po raz pierwszy pojawił się w 2020 roku, przed II turą wyborów prezydenckich.
Marszałek senior zarządził 20-minutową przerwę w obradach
W czasie przerwy zgłaszani mają być kandydaci na marszałka Sejmu.
Premier kończy wystąpienie apelem o budowę "koalicji polskich spraw"
- Niech żyje suwerenna, niepodległa Polska - zakończył swoje wystąpienie premier.
Czytaj więcej
- Wspólnym mianownikiem rządów Zjednoczonej Prawicy była wiarygodność w realizacji złożonych obietnic. To wcześniej nie było stosowane w polskiej polityce - powiedział ogłaszając dymisję swojego rządu premier Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki apeluje o poparcie dla rządu, który będzie chciał stworzyć
Premier zapowiada, że będzie prosił o wsparcie prezydenta.
Wobec przedłużającego się wystąpienia premiera marszałek senior podkreśla, że nie jest to expose tylko sprawozdanie z prac rządu
Mateusz Morawiecki obiecał, że zakończy wystąpienie w kilka minut.
Mateusz Morawiecki powtarza apel prezydenta o stworzenie "Koalicji Polskich Spraw"-
- Do takiej właśnie koalicji bardzo chciałem zaprosić, bo od tego w jaki sposób poprowadzimy nasze polskie sprawy, zależeć będzie przyszłość naszej ojczyzny - podkreślił premier.
Mateusz Morawiecki: Tylko ta władza, która nic nie robi, nie popełnia błędów
- Chociaż był taki rząd, w nieodległej przyszłości, który niewiele robił, a też popełniał błędy - mówił w Sejmie premier.
Mateusz Morawiecki przekonuje, że jego rząd skutecznie walczył z inflacją
Premier zwraca uwagę, że w walce z inflacją udało się uniknąć doprowadzenia do wzrostu bezrobocia w Polsce.
Zuzanna Dąbrowska: Orędzie prezydenta w Sejmie skonstruowane było jak mapa granic, które Andrzej Duda stawia nowemu układowi władzy
Inauguracyjne przemówienie prezydenta zdemaskowało całą konstrukcję polityczną zbudowaną przez niego, która określa obecnie scenariusz tworzenia rządu. Bo nawet język ciała Andrzeja Dudy mówił co innego niż decyzja o desygnowaniu Mateusza Morawieckiego: prezydent zwrócony w stronę dawnej opozycji, to nowej władzy starał się dyktować warunki przyszłej koegzystencji - pisze publicystka "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Przemówienie głowy państwa na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu w nowej, X kadencji zawierało wiele treści wzniosłych i patriotycznych. Ale wszędzie tam, gdzie Andrzej Duda poruszał konkretne sprawy – brzmiało jak mowa lidera opozycji.
Mateusz Morawiecki: Pewną nowością była wiarygodność w realizacji tego, co obiecaliśmy wyborcom
Przed chwilą ślubowaliśmy wobec narodu, że będziemy strzec suwerenności. Niech nam te słowa przyświecają, bo zdajemy sobie sprawę, jak wielkie wyzwania najbliższy czas będzie przynosił - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Pewną nowością w polskiej polityce, czymś wyjątkowym, była wiarygodność w realizacji tego, co obiecaliśmy wyborcom - dodał. - W oparciu o nasze zobowiązania będę chciał nakłonić wysoką izbę, by poparła mnie w tej funkcji, która została mi powierzona - podkreślił.
Mateusz Morawiecki dziękuje prezydentowi za zapowiedź powierzenia mu misji tworzenia nowego rządu
Morawiecki podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za zapowiedziane desygnowanie dotychczasowego premiera jako kandydata na szefa rządu tworzonego w Sejmie X kadencji.
Mateusz Morawiecki: Na ręce marszałka seniora chciałem złożyć dymisję
- Z drugiej strony chciałem przedstawić naszym rodakom pokrótce krótką panoramę ostatnich czterech lat, co udało się zrobić - powiedział premier.
Głos zabierze teraz Mateusz Morawiecki, premier ustępującego rządu
Posłowie PiS - Łukasz Mejza i Dariusz Matecki - wybuczani w czasie składania ślubowania
Zakończyło się składanie ślubowań przez posłów.
Jacek Nizinkiewicz: Byłoby czymś niewytłumaczalnym gdyby politycy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy zagłosowali za kandydaturą Elżbiety Witek
Kandydatka PiS, jako marszałek Sejmu łamała prawo i powinna zająć się nią prokuratura, a nie powinna być premiowana wysokim stanowiskiem z rekomendacją opozycji - przekonuje publicysta "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
PiS nie musi mieć wicemarszałka Sejmu, jeśli nie chce wskazać osoby o nieposzlakowanej opinii, za którą głosowałaby większość posłów. To wybór i odpowiedzialność Jarosława Kaczyńskiego.
Poseł PiS, Dariusz Matecki poinformował, że rano karetka zabrała go z hotelu sejmowego na SOR
Poseł, jak wynika z jego wpisu, doznał ataku kamicy nerkowej, ale pojawił się już na sali sejmowej po tym jak udzielono mu pomocy medycznej.
Orędzie Andrzeja Dudy w Sejmie: Prezydent zapowiedział, że będzie stał na straży osiągnięć ostatnich ośmiu lat
Prezydent wygłosił orędzie po otwarciu przez marszałka seniora pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji.
Czytaj więcej
- Zawsze broniłem i będę bronił dwóch najważniejszych polskich wartości, o które walczyły całe pokolenia: wolności i solidarności. Jeżeli uznam, że jakieś rozwiązanie budzi poważne wątpliwości merytoryczne czy prawne, to nie zawaham się skorzystać z prezydenckiego weta czy skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego - mówił podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji, prezydent Andrzej Duda.
Nowo wybrani posłowie składają ślubowanie
Pierwszym posłem, który złożył ślubowanie był marszałek senior, Marek Sawicki.
Marek Sawicki cytuje Wincentego Witosa: "A Polska winna trwać wiecznie"
Tymi słowami marszałek senior kończy swoje wystąpienie.
Marek Sawicki: Mam nadzieję, że nowa kadencja pozwoli odbudować poczucie wspólnoty narodowej
- Wyrażam nadzieję, że nowa kadencja pozwoli odbudować poczucie wspólnoty narodowej. Trudna i wymagająca współczesność stawia przed nami wyzwania, którym sprostanie wymaga wspólnego przyjęcia dyrektyw, jakie ustrojodawca zawarł w preambule do Konstytucji. Aktualizuje się potrzeba przywrócenia współpracy z innymi krajami dla dobra rodziny ludzkiej - podkreślił.
Marek Sawicki: Umacniając sojusze nie możemy zapomnieć o znaczeniu daru chleba
- Dzisiejszą Europę niewątpliwie stać na więcej empatii ukierunkowanej na rozdysponowanie nadwyżek żywności do braci w dalszych zakątkach świata, którzy jej potrzebują - powiedział marszałek senior.
Marek Sawicki: Nie ma prawdziwej demokracji bez otwartego parlamentaryzmu
- Są dwa fundamenty na których powinna opierać się działalność każdej władzy, a przede wszystkim parlamentu: państwo prawo i godność człowieka - oświadczył marszałek senior.
Marek Sawicki: Wynegocjowany 20 lat temu format naszej obecności w UE dał obecnym i przyszłym pokoleniom możliwość społecznego i gospodarczego rozwoju
- Podejmijmy więc starania, by nasz kraj powrócił do awangardy wartości europejskich - zaapelował marszałek senior, który nawiązał jednocześnie do koncepcji Europy-ojczyzn.
Marek Sawicki dziękuje Polkom i Polakom za udział w wyborach parlamentarnych
Marszałek senior mówi, że jest to zobowiązanie dla parlamentarzystów do podjęcia troski o dobro wspólne, Rzeczpospolitą. - Gratuluję wybranym 15 października posłankom i posłom, życząc państwu, by każdy dzień realizacji mandatu poselskiego dawał poczucie spełnienia zamierzeń, które dobrze służą Polsce - powiedział marszałek senior wyrażając nadzieję na "odbudowę wspólnoty".
Andrzej Duda: Kampanii wyborczej zawsze towarzyszą olbrzymie emocje
- Polska nie jest tu żadnym wyjątkiem. (Kampania) To czas ostrych sporów i ostrych wystąpień. To normalne. Ale ten czas już za nami. Dlatego tak jak w 2019 r., tak i dziś chciałbym po zakończeniu swojego wystąpienia powtórzyć gest podania dłoni wszystkim państwu, posłom i posłankom, poprzez symboliczne podanie dłoni tym, którzy zasiadają w pierwszym rzędzie. Tak zaczynajmy każde pierwsze posiedzenie w Sejmie - od podania sobie ręki, nie tylko z prezydentem, ale od podania sobie ręki nawzajem - zaapelował.
Nowa większość chce zacząć od Trybunału Konstytucyjnego
Opozycja chce zacząć swoje rządy od porządkowania sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym. Konflikt o TK rozpoczął spór o praworządność w Polsce. Tomasz Pietryga przypomina, jak do niego doszło.
Czytaj więcej
Zjednoczona opozycja chce zacząć swoje rządy od porządkowania sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym. Osiem lat temu od odbijania TK zaczął PiS.
Andrzej Duda: Dzisiaj rozstrzygają się losy Polski na dziesięciolecia
- Nie stać nas na bezczynność. Potrzebujemy inwestycji, ale potrzebujemy też wyzwań, które dadzą nam impuls do działania - stwierdził prezydent.
Andrzej Duda: Polska musi stawiać sobie kolejne ambitne cele
- Takim ambitnym celem jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, która ma być nowym oknem na świat. Takim ambitnym projektem jest budowa polskich elektrowni atomowych, która zwiększy nasze bezpieczeństwo energetyczne, wreszcie takim ambitnym projektem jest rozbudowa polskich portów - wyliczał prezydent.
Andrzej Duda: Ewentualne weto prezydenta nie może być usprawiedliwieniem dla niedotrzymania obietnic wyborczych
- To na tej sali musi paść odpowiedź, czy jest większość wobec konkretnego projektu ustawy. Ja ostateczne decyzje będę podejmował dopiero wtedy, gdy na moje biurko będą trafiać uchwalone już ustawy - mówił prezydent.
Andrzej Duda: Nie zgodzę się na żadne próby ograniczania czy podważania konstytucyjnych uprawnień prezydenta
- Z dwóch kadencji, przez który pełnię swój urząd, zostało mi zaledwie 20 miesięcy urzędowania. Nie będę więc tego robił dla siebie, ale dla Polski i dla kolejnych prezydentów, którzy przyjdą po mnie - zapowiedział. - Porządek konstytucyjny musi zostać zachowany, nie zgodzę się na żadne obchodzenie czy naginanie prawa - dodał.
Andrzej Duda: Będę stał na straży osiągnięć ostatnich ośmiu lat
- To było dobrych osiem lat dla Polski i Polaków, w których mimo dramatycznie trudnych wyzwań, udało się utrzymać stabilność systemu finansowego, naszej waluty i udało się utrzymać miejsca pracy - mówił.
Andrzej Duda: Winni jesteśmy wobec kraju zapomnieć nareszcie o tym, co nas dzieli, a pomyśleć o tym, co nas może jednoczyć
- Te słowa wypowiedziane przez wybitnego marszałka Sejmu Macieja Rataja są mi szczególnie bliskie - powiedział prezydent, który przypomniał, że apelował o "budowanie Koalicji Polskich Spraw". - Taka Koalicja Polskich Spraw jest Polsce potrzebna. Może to być koalicja rządowa, choć nie musi. Może to być koalicja parlamentarna skupiona wokół najważniejszych dla Polski tematów - dodał. - Zapraszam wszystkich do szerokiej Koalicji Polskich Spraw, w takim duchu będę postępował do końca swojej prezydentury - podsumował.
Andrzej Duda: Jako prezydent Rzeczpospolitej deklaruje gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem
- Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podejmować. Dziś najważniejszą sprawą, która wymaga ponadpartyjnej współpracy jest bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Żyjemy w niebezpiecznych czasach - podkreślił prezydent.
Andrzej Duda: Każdy klub parlamentarny, nawet najmniejszy, powinien mieć swojego reprezentanta w prezydium Sejmu
- To powinien być dobry i stały zwyczaj parlamentarny - zaapelował prezydent.
Andrzej Duda: Wielkie marzenie całych pokoleń Polaków ziściło się i spełnia na naszych oczach
- Polska jest naszym wspólnym wielkim zobowiązaniem - podkreślił prezydent. - Bo jak mówił kolejny z ojców naszej niepodległości, Roman Dmowski, jesteśmy różni (...) ale łączy nas jeden cel. Cel ten to ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować - dodał.
Andrzej Duda: To dla mnie wielki zaszczyt wygłaszać orędzie podczas jubileuszowej, X kadencji Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej
- Zaledwie dwa dni temu obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach zaborów, gdy nie było nas na mapach świata - wspominał prezydent.
Andrzej Duda do posłów: To od waszych decyzji zależy, czy Polacy tej wiary w naszą demokrację nie utracą
- To wielka odpowiedzialność - podkreślił prezydent.
Andrzej Duda: Spory rozstrzygamy przy urnie wyborczej, to jest istota demokracji
- Polacy znów uwierzyli, że ich głos ma znaczenie. Świadczy o tym właśnie rosnąca z roku na rok, z wyborów na wybory frekwencja. Już cztery lata temu w wyborach parlamentarnych była wysoka, w wyborach prezydenckich jeszcze wyższa, a teraz osiągnęła absolutnie rekordowy poziom. A przecież nie zawsze tak było - kontynuuje Andrzej Duda.
Andrzej Duda o wysokiej frekwencji w wyborach: Wielki sukces polskiej demokracji
- Dziękuję z całego serca wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach parlamentarnych - mówi prezydent.
Orędzie na pierwszym posiedzeniu Sejmu wygłosi prezydent Andrzej Duda
Marszałek senior wita przybyłych na inauguracyjne posiedzenie Sejmu
Marek Sawicki powitał prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Mateusza Morawieckiego wraz z członkami rządu.
Kilka minut po 12 marszałek senior otworzył obrady Sejmu
Posiedzenie Sejmu rozpoczęło się od odśpiewania hymnu.
Dorota Niedziela, kandydatka KO na wicemarszałek Sejmu: Ja nie zagłosuję na panią Witek
- Przez cztery lata widziałam jak niszczyła demokrację, niszczyła nas. To niedemokratyczne działanie powinno wykluczać możliwość jej wyboru - mówiła posłanka KO, która jest kandydatką tej partii na wicemarszałek Sejmu pytana o kandydaturę Elżbiety Witek na wicemarszałek Sejmu. - Nie chcę pracować (w prezydium Sejmu) z osobą, która sprzeciwiła się demokracji - dodała.
Do Sejmu przybył prezydent Andrzej Duda
Prezydenta w Sejmie powitała szefowa Kancelarii Sejmu oraz marszałek senior Marek Sawicki.
Przemysław Czarnek w Sejmie: Marszałek Witek jest planem A, B, aż do Z
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział w Sejmie, że PiS nie ma żadnego "planu B" jeśli chodzi o kandydata tej partii do prezydium Sejmu - kandydatką PiS na wicemarszałka ma być Elżbieta Witek, ale poparcie jej kandydatury wykluczają KO, Nowa Lewica, a w ostatnich minutach także lider Polski 2050 Szymon Hołownia stwierdził, że "nie wyobraża sobie", by jego partia pomogła w wyborze Witek.
Szymon Hołownia mówi, że "nie wyobraża sobie", by Polska 2050 poparła kandydaturę Elżbiety Witek na wicemarszałek Sejmu
Ze słów Hołowni wynika też, że pierwsze posiedzenie Sejmu nie zakończy się w poniedziałek.
Elżbieta Witek: Nie mam sobie niczego do zarzucenia
- Jestem najdłużej urzędującym marszałkiem w III RP. Przez tę ostatnią kadencję opozycja odwoływała prawie pół rządu i premiera, a nigdy nie złożyła wniosku o odwołanie marszałka Sejmu. Gdyby coś było nie tak, to wniosek powinien wpłynąć. Warto się zastanowić, dlaczego wpływa on akurat teraz - mówiła w Sejmie Elżbieta Witek.
- Przez cztery lata współpraca układała się bardzo dobrze, co podkreślała opozycja i jej przedstawiciele - powiedziała dopytywana przez reportera TVN24.
- Proszę odsłuchać posiedzenia Sejmu poprzedniej kadencji. Nie mam sobie niczego do zarzucenia. Ta kadencja była wyjątkowo trudna - dodała.
Prezydent Duda ma jeszcze dziś powierzyć misję tworzenia rządu Morawieckiemu
Zapowiedziała to w rozmowie z PAP minister w Kancelarii Prezydenta, Małgorzata Paprocka.
Eksperci komentują zapisy umowy koalicyjnej dotyczące kwestii związanych z ochroną środowiska
Czytaj więcej
Eksperci i ekolodzy komentują zapisy umowy koalicyjnej zawartej pomiędzy partiami, które przejmują władzę w Polsce.
Jarosław Kaczyński zapowiada, że PiS zgłosi jedynie Elżbietę Witek na stanowisko marszałka Sejmu
Tymczasem KO i Nowa Lewica deklarują sprzeciw wobec tej kandydatury.
Czytaj więcej
Kandydatką PiS na wicemarszałka Sejmu będzie Elżbieta Witek. Opozycja przypomina, jak wyglądały prace parlamentu, gdy Witek była marszałkiem Sejmu. Wskazano m.in. zarządzoną reasumpcją głosowania, co zdaniem ekspertów było niezgodne z regulaminem izby.
Tusk zapowiada, że głosowanie ws, Elżbiety Witek w Sejmie będzie "pierwszym poważnym testem" nowej większości
Donald Tusk mówił o tym w czasie posiedzenia Rady Krajowej PO przed inaugurującym posiedzeniem Sejmu X kadencji.
Czytaj więcej
- Zwycięstwo dali nam ludzie. Polki i Polacy wygrali te wybory. Nie my, nie kandydujący. Musimy mieć to bardzo mocno zakodowane w głowach i sercach. To wyborcy wygrali te wybory. Otrzymaliście mandaty od nich. Ale teraz zlecają nam bardzo konkretną, ciężką pracę. Naród swoje wykonał, a teraz jego przedstawiciele muszą naprawić Polskę - powiedział przed pierwszym posiedzeniem Sejmu lider PO Donald Tusk
Monika Wielichowska i Dorota Niedziela kandydatkami KO na wicemarszałków Sejmu
Donald Tusk zapowiedział, że kandydatem KO na wicemarszałka Senatu będzie Rafał Grupiński.
Co marszałek senior powie w orędziu?
Marek Sawicki odniósł się w rozmowie z Radiem ZET do tego, o czym będzie mówił w orędziu. - Będę się odnosił do obecnych realiów demokracji, moich doświadczeń z 30 lat i próby tego, czego oczekuje suweren, czyli szukania dróg do kompromisu, pogodzenia, odbudowy wspólnoty - powiedział. - Premier Morawiecki zdecydował, że dymisję będzie składał na moje ręce, a nie na ręce nowo wybranego marszałka - wyjaśnił marszałek senior.
Czytaj więcej
Będę się odnosił do obecnych realiów demokracji, moich doświadczeń z 30 lat i próby tego, czego oczekuje suweren, czyli szukania dróg do kompromisu, pogodzenia, odbudowy wspólnoty - powiedział w rozmowie z Radiem ZET Marek Sawicki, odnosząc się do tego, o czym będzie mówił w orędziu na pierwszym posiedzeniu Sejmu.
Wiadomo już jakie miejsca zajmą kluby parlamentarne na sali obrad Sejmu
Patrząc od lewej kluby zasiądą na sejmowej sali w następującej kolejności: Nowa Lewica, Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, PSL, Konfederacja, PiS.
Oto jakie miejsca zajmą w Sejmie poszczególne kluby parlamentarne
Prezydent Andrzej Duda przed tygodniem zapowiedział, że powierzy misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu
Zgodnie z konstytucją prezydent będzie miał od dnia inauguracji Sejmu 14 dni na desygnowanie kandydata na premiera.
Prof. Antoni Dudek w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską: Wybór wicemarszałka Sejmu z PiS pokaże temperaturę konfliktu między PiS a koalicją
Mówiąc o wyborze wicemarszałek Sejmu z PiS prof. Dudek zwrócił uwagę, że będzie to pewien test dla koalicji. - Tu się bardzo wyraźnie zarysował pewien dylemat, który stoi przed kordonową koalicją. Donald Tusk ewidentnie występuje w roli jastrzębia, który mówi: "już my wiemy, że pani Witek łamała prawo i nie będzie wicemarszałkiem Sejmu", a PSL mówi "no sorry, ale na razie nie ma żadnego wyroku w tej sprawie, jak będzie, to możemy wicemarszałek Witek odwołać". Zobaczymy jak się Szymon Hołownia w tej sprawie zachowa. To będzie interesujące, bo to nam pokaże co się będzie działo wewnątrz kordonowej koalicji jeśli chodzi o różnego rodzaju działania wymierzone w PiS. Zobaczymy jak Donald Tusk będzie bardzo zdeterminowany w narzucaniu rozdania - ocenił.
Czytaj więcej
Jest pytanie co będzie z wyborem wicemarszałka z PiS-u, tzn. czy pani (Elżbieta) Witek zostanie wybrana i co się stanie, gdy nie zostanie wybrana - mówił w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską prof. Antoni Dudek, politolog i historyk.
Przed pierwszym posiedzeniem Sejmu odbywa się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej
W Sejmie nowej kadencji największy klub będzie miało Prawo i Sprawiedliwość
PiS wprowadził do Sejmu 194 posłów, ale jego klub będzie ich liczył prawdopodobnie 191, po deklaracji Pawła Kukiza, który zapowiedział utworzenie koła Kukiz'15. 157 posłów ma w Sejmie KO, 65 posłów - Trzecia Droga (PSL i Polska 2050), 26 - Nowa Lewica, a 18 - Konfederacja.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że Sejm już na pierwszym posiedzeniu zajmie się sprawą sędziów TK
Sejm ma przyjąć uchwałę ws. trzech tzw. sędziów-dublerów, którzy zasiadają w TK.
Czytaj więcej
Tworząca się koalicja rządowa chce już na pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu przyjąć uchwałę w sprawie legalności wyboru trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego - wynika z nieoficjalnych ustaleń "Polsat News".
Sekretarz generalny PO zapowiada "odbudowę demokracji i praworządności"
"Polacy zobaczą jak wygląda Sejm, w którym wreszcie przestrzega się prawa" - pisze Marcin Kierwiński na swoim koncie w serwisie X (dawny Twitter).
Nie wiadomo też czy Sejm wybierze na wicemarszałka Sejmu kandydata Konfederacji, Krzysztofa Bosaka
Nieoficjalne sygnały wskazywały, że nowa większość nie zamierza przyznać miejsca w prezydium Sejmu najmniejszemu klubowi w Sejmie X kadencji, Konfederacji.
Czytaj więcej
Debatę o prawie Konfederacji do zasiadania w prezydium Sejmu należy szybko zakończyć i przyznać jej wicemarszałka, wystrzegając się grzechu pierworodnego X kadencji.
Duże emocje może wzbudzić w czasie pierwszego posiedzenia Sejmu wybór wicemarszałków
Kandydatką PiS na wicemarszałka Sejmu ma być Elżbieta Witek - kandydaturze tej sprzeciwiają się jednak KO i Nowa Lewica co oznacza, że Witek może nie zdobyć wymaganej większości. Co wtedy zrobi PiS? Rzecznik rządu twierdzi, że na razie Prawo i Sprawiedliwość nie rozpatruje w ogóle takiego scenariusza.
Czytaj więcej
W tym momencie rząd funkcjonuje normalnie, ma swoje kompetencje i parlament, w którym większość deklaruje opozycja, może realizować swoje obietnice - mówił w rozmowie z TVN24 rzecznik rządu, Piotr Müller.
Przemówienie w czasie inauguracji prac Sejmu wygłosi prezydent Andrzej Duda
Zgodnie z konstytucją to prezydent wyznaczył termin pierwszego posiedzenia Sejmu.
Ponad połowa wyborców wierzy natomiast, że rząd dzisiejszej opozycji przetrwa cztery lata
Sceptyczni co do tego są wyłącznie wyborcy PiS - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Czytaj więcej
Uczestników sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytano czy wierzą, że koalicyjny rząd KO, PSL, Polski 2050 i Nowej Lewicy przetrwa całą, czteroletnią kadencję Sejmu.
Na pierwszym posiedzeniu Sejmu swój rząd do dymisji poda Mateusz Morawiecki
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział już jednak, że powierzy misję tworzenia nowego rządu właśnie Morawieckiemu, mimo że ten nie ma większości w parlamencie. Z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" wynika, że tylko 13,9 proc. respondentów wierzy, iż Morawieckiemu uda się sformować większość w parlamencie.
Czytaj więcej
"Czy Pani/Pana zdaniem Mateusz Morawiecki będzie w stanie zbudować większość w nowym parlamencie?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Sejm X kadencji ma działać inaczej niż dwa poprzednie parlamenty
Na łamach "Rzeczpospolitej" opisujemy kierunek zmian, które mają zreformować sposób działania polskiego parlamentu.
Czytaj więcej
Zmiany mają dotyczyć ważnych aspektów funkcjonowania parlamentu: symbolicznych i proceduralnych.
Swojego marszałka wybierze też Senat
Zgodnie z wspomnianą wyżej umową koalicyjną stanowisko marszałka Senatu - na dwa lata - ma objąć Małgorzata Kidawa-Błońska, senator KO. Po dwóch latach nowego marszałka Senatu ma wskazać Koalicja Obywatelska.
Czytaj więcej
Liderzy dotychczasowej opozycji podpisali umowę koalicyjną. Wynika z niej, że Tomasz Grodzki (PO) przestanie kierować pracami izby wyższej parlamentu, a nowym marszałkiem Senatu na dwa lata ma zostać Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).
Na pierwszym posiedzeniu Sejmu wybrany zostanie marszałek Sejmu X kadencji
Zgodnie z umową koalicyjną podpisaną 10 listopada przez liderów KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy, stanowisko to przypadnie Szymonowi Hołowni, liderowi Polski 2050. 13 listopada 2025 roku Hołownię na stanowisku marszałka Sejmu ma zastąpić Włodzimierz Czarzasty, lider Nowej Lewicy.
Czytaj więcej
W umowie koalicyjnej zawartej 10 listopada 2023 roku między KO, Polską 2050, PSL i Nową Lewicą pojawiły się pierwsze nazwiska członków koalicyjnego rządu, który partie te chcą utworzyć.
Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji otworzy, wskazany przez prezydenta Andrzeja Dudę, marszałek senior
Marszałkiem seniorem Sejmu X kadencji jest poseł PSL, Marek Sawicki. 65-letni Sawicki zasiada w Sejmie nieprzerwanie od 1993 roku.
Czytaj więcej
Pan prezydent wydaje mi się, że doskonale zdaje sobie sprawę ze stanu społecznego naszego państwa i ze stanu emocji politycznych - mówił w Polsat News poseł PSL Marek Sawicki, wskazany przez prezydenta Andrzeja Dudę marszałek senior Sejmu.