Stan klęski żywiołowej wprowadza się by zapobiegać lub usunąć skutki katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej. Wprowadza ją rząd na czas oznaczony nie dłuższy niż 30 dni na terenie całego państwa bądź części. Na przedłużenie musi zgodzić się Sejm. W tym trybie możliwe jest ograniczenie wolności działalności gospodarczej i osobistej, prawa do strajku, nienaruszalności mieszkania, wolności pobytu na terytorium RP, prawa własności oraz do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i prawo do wypoczynku. W tym czasie nie można też przeprowadzać wyborów ani referendów.
Czytaj więcej
Na Białorusi przy granicy z Polską odbędą się wspólne ćwiczenia najemników z Grupy Wagnera i żołnierzy Sił Zbrojnych Białorusi - podało białoruskie Ministerstwo Obrony.
Każdy stan nadzwyczajny powoduje liczne zmiany w kwestiach wyborczych. W czasie jego trwania i w ciągu 90 dni od jego zakończenia nie można skrócić kadencji Sejmu, przeprowadzić referendum ogólnokrajowego, wyborów parlamentarnych i samorządowych oraz prezydenckich. Kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu. Wybory samorządowe są możliwe tam, gdzie nie wprowadzono stanu nadzwyczajnego.
Czytaj więcej
Dziennikarka aresztowana po przypadkowym przekroczeniu strefy stanu wyjątkowego została uniewinniona przez Sąd Najwyższy. Dostanie też zadośćuczynienie.
Stan wyjątkowy można wprowadzić w sytuacji "szczególnego zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, w tym spowodowanego działaniami o charakterze terrorystycznym lub działaniami w cyberprzestrzeni". Może być ogłoszony na terenie całego kraju lub jego wskazanej części. Szczegóły określa ustawa. Wprowadza go Prezydent RP na wniosek rządu za pomocą rozporządzenia na czas określony, nie dłuższy niż 90 dni. Przedłużenie może być tylko jedno - maksymalnie na 60 dni. Rozporządzenie w sprawie stanu wyjątkowego jest przez prezydenta przedstawiane w ciągu 48 godzin od jego podpisania Sejmowi. Sejm może je przyjąć lub odrzucić.