Są to pieniądze z programów operacyjnych unijnej polityki spójności na lata 2021–2027. Komisja Europejska uzgodniła je z polskim rządem w grudniu 2022 r. w ramach „umowy partnerstwa". Z nich ma być finansowana m.in. sprawiedliwa transformacja, program Maluch plus, budowa kolei dużych prędkości czy tysiące innych kluczowych inwestycji w całym kraju.
Czytaj więcej
Wygląda na to, że Jarosław Kaczyński zorientował się, iż jego argumenty przeciw Niemcom i UE zaczęły się sypać.
31 mld euro miało trafić do samorządów. Np. Mazowieckie czeka na 2,09 mld euro, czyli niemal 10 mld złotych. Program regionalny województwa został zaakceptowany przez KE w grudniu 2022 roku. Urząd Marszałkowski planuje inwestycje w transport niskoemisyjny, odnawialne źródła energii, wsparcie dla seniorów i osób z niepełnosprawnością. O środki ubiegać się mają przedsiębiorcy, samorządy, szpitale, szkoły czy instytucje naukowo-badawcze.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza kolejne konkursy w ramach programów unijnych z polityki spójności na lata 2021-2027. Nie wspomina jednak, że wypłata tych środków jest obecnie niemożliwa.
Chodzi o problemy z przestrzeganiem Karty Praw Podstawowych, która określa fundamentalne prawa i wolności uznawane przez UE i jest wiążąca dla instytucji UE oraz krajów członkowskich Unii w zakresie stosowania przez nie prawa UE.