Przypomnijmy - Rada Ministrów proponuje nowe brzmienie art. 43 ustawy z 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji. Zgodnie z nim operator rozprowadzający programy w sieci telekomunikacyjnej, z wyłączeniem podmiotu rozprowadzającego program w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną w multipleksie, obowiązany jest na własny koszt do rozprowadzania, a także do odpowiedniego wyeksponowania i zapewnienia łatwego dostępu dla wszystkich odbiorców jego usługi w zakresie rozprowadzania kanałów państwowej Telewizji Publicznej. Innymi słowy tylko kanały TVP (ogólnokrajowe i regionalne) muszą się znaleźć na podstawowej liście kanałów telewizyjnych udostępnianych w płatnej telewizji na miejscach 1-5. Do tej pory na takiej liście były także główne kanały TVN, Polsatu i Telewizji Puls.
Czytaj więcej
O natychmiastowe zaprzestanie prac parlamentarnych nad projektem tzw. lex pilot, ustawy faworyzującej kanały TVP, apeluje polski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy. Jego zdaniem projekt narusza prawo UE, a jej uchwalenie spowoduje wzrost cen usług telewizyjnych.
To nie wszystko. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie miała praw wydać rozporządzenie, w którym wskaże kanały na listę dodatkową "uwzględniając interes społeczny w zakresie dostępu do informacji, dóbr kultury i sztuki, upowszechniania sportu, dorobku nauki, edukacji obywatelskiej, potrzeb mniejszości narodowych i etnicznych". Jak pisaliśmy, są obawy, że KRRiT będzie działać tu w zgodzie z interesem PiS.
TVP ma także korzystać ze szczególnego przywileju: korzystnej rezerwacji miejsc w układzie programów w elektronicznym przewodniku po programach.
Czytaj więcej
Nadchodzą korzystne dla klientów zmiany: operatorzy zwrócą niewykorzystane pieniądze za prepaid, ograniczą stawki za usługi doliczane do rachunku, a rozwiązanie umowy będzie tańsze.