Komisja Wenecka wydała opinie o zmianach w polskim wymiarze sprawiedliwości

Rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz status tzw. neosędziów. Jak przekazał Adam Bodnar, na te dwa tematy wypowiedziała się dziś Komisja Wenecka, z czego na temat neosędziów - dość ogólnikowo.

Publikacja: 12.10.2024 13:22

Warszawa, 10.10.2024. Minister sprawedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar (C) na sali obrad po

Warszawa, 10.10.2024. Minister sprawedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar (C) na sali obrad podczas posiedzenia Senatu w Warszawie.

Foto: Paweł Supernak/PAP

Komisja Wenecka przyjęła w sobotę 12 października dwie opinie na temat polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jak donosi Polska Agencja Prasowa, Komisja popiera kierunek wprowadzanych zmian i ocenia je przychylnie, jednocześnie zgłaszając własne uwagi i sugestie. Wiadomość o opiniach Komisji przekazał PAP minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar, obecny na sali obrad.

Czytaj więcej

Jan Skoumal: Czy Adam Bodnar depcze niezawisłość i powagę funkcji sędziego?

Rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Adam Bodnar: Komisja Wenecka wydała opinię

Opinie, wydane przez Komisję Wenecką, dotyczą dwóch zagadnień. Pierwsze to rozdzielenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, obecnie skupionych w ręku Adama Bodnara. Do tego wciąż odwlekanego rozdzielenia dojść ma na mocy ustawy, nad którą pochyliła się Komisja.

– Pierwsza opinia dotyczy projektu ustawy o rozdzieleniu urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego – przekazał PAP Adam Bodnar. – Co do zasady Komisja Wenecka popiera ten kierunek zmian i główne rozwiązania ustrojowe, które zostały zaproponowane. Komisja zgłosiła trochę uwag dotyczących statusu Krajowej Rady Prokuratorów, tego, kto mógłby zgłosić kandydatów, a także dotyczących braku możliwości odwołania nowego prokuratora generalnego – dodał Bodnar.

Czytaj więcej

Panel prawników

Młodzi sędziowie zachowają swój status? Eksperci podzieleni ws. pomysłów Bodnara

Jak wskazał, opinia Komisji w tym temacie jest co do zasady pozytywna, „z pewnymi wątpliwościami i sugestiami modyfikacji”, które to zostaną w miarę możliwości wzięte pod uwagę w trakcie procesu legislacyjnego.

Co ze statusem tzw. neosędziów i projektami Adama Bodnara? Ogólnikowa opinia Komisji Weneckiej

Druga opinia Komisji dotyczyła statusu tzw. neosędziów.

– Komisja Wenecka skupiła się na wskazaniu różnych standardów międzynarodowych i w pewnym sensie w swojej opinii szukała środka między tym, jak należy to zrobić w sposób kompleksowy, pełny w odniesieniu do tej całej grupy prawie trzech tysięcy sędziów, a z drugiej strony, jak uwzględnić element indywidualnej oceny – stwierdził minister sprawiedliwości w rozmowie z PAP.  

Czytaj więcej

Rozdział Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości. Co trzeba poprawić?

Jak wskazał Bodnar, ta opinia będzie pomocna podczas przygotowywania odpowiednich ustaw. Nie określił jednak, które rozwiązania popierane są przez Komisję, a które propozycje jego resortu spotkały się z negatywnym odbiorem.

Pełna treść opinii nie została jeszcze (na moment publikacji tego artykułu) upubliczniona przez Komisję Wenecką. Niepotwierdzone na ten moment informacje na temat szczegółów jej treści przekazywał na swoim koncie w serwisie X sędzia Sądu Najwyższego Marcin Łochowski.

Jak twierdzi, według Komisji Weneckiej wydawane przez neosędziów „orzeczenia istnieją, nie można ich unieważnić ustawą, mogą być wzruszone w postępowaniu sądowym w szczególnych sytuacjach”.

Jak z kolei wskazał wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur, cytowany przez RMF 24, strona polska przedstawiła Komisji dwa modele rozwiązania kwestii tzw. neosędziów. Ma być on oparty z jednej storny na weryfikacji statusu neosędziów, z drugiej zaś - na powrocie na uprzednio zajmowane stanowisko.

– Do tych dwóch modeli odnosiła się Komisja, ale nie odnosiła się do konkretnego projektu ustawy. A to, co zaproponowała Komisja, to jest swojego rodzaju kompromis pomiędzy tymi dwoma modelami – stwierdził Mazur. – Komisja mówi, że jest możliwość pewnego pogrupowania sędziów, którzy przeszli nieprawidłową procedurę przed nieprawidłowo ukształtowaną Krajową Radą Sądownictwa, ponieważ ich sytuacja nie była identyczna – dodał.

– Na pewno już w przyszłym tygodniu razem z komisją kodyfikacyjną ustroju sądownictwa i prokuratury usiądziemy do tej opinii i w ramach prac ministerstwa zaczniemy się zastanawiać, jak opinię tę można przełożyć na założenia do projektu ustawy – stwierdził Bodnar, dodając, że dialog z Komisją będzie stale prowadzony.

Komisja Wenecka przyjęła w sobotę 12 października dwie opinie na temat polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jak donosi Polska Agencja Prasowa, Komisja popiera kierunek wprowadzanych zmian i ocenia je przychylnie, jednocześnie zgłaszając własne uwagi i sugestie. Wiadomość o opiniach Komisji przekazał PAP minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar, obecny na sali obrad.

Rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Adam Bodnar: Komisja Wenecka wydała opinię

Pozostało 91% artykułu
Spadki i darowizny
Ta grupa nie musi zgłaszać spadku do urzędu skarbowego
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Prawo drogowe
Nadchodzą duże zmiany w prawie drogowym. Rząd wskrzesza martwe przepisy
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje