Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK) wznawia działalność po tym, jak ich działalność została zakończona na początku rządów PiS.
MS przypomina, że komisje kodyfikacyjne stanowią nawiązanie do dziedzictwa prawnego II RP – w okresie dwudziestolecia międzywojennego funkcjonowała Komisja Kodyfikacyjna Rzeczypospolitej Polskiej. Była to instytucja istotna dla odradzającego się państwa polskiego, która miała za zadanie usystematyzować i ujednolicić przepisy prawne obowiązujące w różnych zaborach.
Czytaj więcej
Komisje kodyfikacyjne mają sens, jeśli dokonują gruntownego przeglądu prawa, a uchwalone kodeksy będą obowiązywać przynajmniej przez dziesiątki lat. Ich celem nie jest szykowanie prawniczych prowizorek.
Oprócz opracowania regulacji kodeksowych, KKPK przygotuje ustawy okołokodeksowe dotyczące spraw karnoprawnych, jak np. ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.
W komisji zasiadać będą wybitni przedstawiciele środowiska akademickiego oraz eksperci mający znaczne doświadczenie z zakresu odpowiedniej dziedziny prawa. Członkowie Komisji oraz jej przewodniczący są powoływani i odwoływani przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek Ministra Sprawiedliwości.