Niedawno Zarząd Krajowy Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland wyraził stanowisko w sprawie godziwego wynagradzania studentów za pracę. Uznali państwo, że nie wystarczy apelować i promować dobre praktyki, ale należy wprowadzić konkretne zmiany legislacyjne.
Widzimy, że jest to szerszy problem społeczny i nie dotyczy tylko studentów prawa. Uświadomiły nam to kontakty z innymi organizacjami studenckimi. Dlatego musimy starać się, by głos naszego pokolenia był lepiej słyszalny. Zwłaszcza, że nasze postulaty znajdują potwierdzenie w stanowiskach organów Unii Europejskiej i inicjatywach innych państw. Od zeszłego roku mamy rezolucję Parlamentu Europejskiego, potępiającą bezpłatne praktyki, a w grudniu 2022 r. Portugalia wprowadziła takie regulacje. Czas na Polskę, dlatego rozpoczęliśmy kampanię #DobraPraktyka.
I jakie zmiany proponuje ELSA Poland?
Przede wszystkim nowelizację art. 3 ustawy o praktykach absolwenckich. Obecnie wyraźnie pozwala on na odbywanie praktyki nieodpłatnie. Zgodnie z naszym stanowiskiem praktyki i staże zawsze powinny być odpłatne. Ponadto należy wprowadzić wymóg co najmniej minimalnego wynagrodzenia dla praktykanta. Obecnie jest bowiem wskazana jedynie górna granica – dwukrotność minimalnego wynagrodzenia. Ten limit powinien zostać usunięty i zastąpiony przepisem, zgodnie z którym wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne.
Trzeci postulat dotyczy zwiększenia „merytorycznego charakteru” praktyk. O co dokładnie chodzi?