Autorzy dokumentu w swoich założeniach chcieli, by adwokaci mogli łatwo odnaleźć się w przestrzeni cyfrowej. Lista dobrych praktyk odnosi się m.in. do obsługi poczty czy back-upu danych. Istotnym ich elementem jest też prawidłowe zabezpieczenie informacji objętych tajemnicą zawodową oraz kwestie tak podstawowe, jak szyfrowanie danych i nośników (często zapomina się, że samo hasło do logowania sprzętowego nie jest wystarczającym zabezpieczeniem).
Czytaj więcej:
– Obecnie jesteśmy na etapie konsultacji wewnątrzśrodowiskowych, a przyjęcie przez NRA tego dokumentu planowane jest na listopad/grudzień 2022 r. – mówi Przemysław Barchan, dyrektor Instytutu LegalTech. I dodaje: – Zalecenia mają ogólny niewiążący charakter.
Głównym założeniem dobrych praktyk jest podwyższenie w środowisku adwokackim świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dopiero potem, jak wskazuje dyrektor Instytutu LegalTech, będzie czas na wprowadzanie zaleceń wiążących, których dochowanie mogłoby być przedmiotem weryfikacji zespołu wizytatorów działających w poszczególnych izbach adwokackich.
– Spora grupa adwokatów i aplikantów wykorzystuje w celach zawodowych skrzynki e-mail przeznaczone do użytku osobistego – wskazuje Przemysław Barchan. – Skrzynki te dostarczane są użytkownikowi na warunkach niezapewniających wystarczających środków bezpieczeństwa, zachowania w poufności tajemnicy zawodowej, często nie spełniają też wymogów związanych z przetwarzaniem danych osobowych – dodaje.