Dla większości pracodawców naturalne fizjologiczne zmiany związane z różnymi fazami życia kobiet– takie jak menstruacja i menopauza – pozostają tematem tabu, pomimo że mają duży wpływ nie tylko na samopoczucie, ale także na produktywność Polek. Jak wynika z raportu Kulczyk Foundation, aż 80 proc. kobiet doświadcza w czasie miesiączki różnych, niekiedy bardzo silnych dolegliwości, które utrudniają im pracę. Jednak tylko 14 proc. bierze wtedy dni wolne, tym bardziej że nie zawsze chcą w pracy przyznać się do menstruacji.
Jeszcze większe tabu i brak wiedzy towarzyszą menopauzie, czyli definitywnemu zatrzymaniu miesiączki, z którymi są związane poprzedzające je i następujące po nim dolegliwości. To temat rzadko poruszany w debacie publicznej i praktycznie pomijany na rynku pracy, co pokazuje też raport „Menopauza bez tabu” przygotowany na zlecenie Kulczyk Foundation i ogłoszony na początku września, podczas XV Kongresu Kobiet w Poznaniu. Jak z niego wynika, prawie połowa Polek uważa, że menopauza, określana też jako klimakterium, jest u nas tematem tabu.
Bariera świadomości
Większość kobiet nie chce się przyznawać do objawów menopauzy z obawy o swoją pozycję zawodową. Prawie sześć na dziesięć uczestniczek badania (56 proc.) wskazało, że nie powiedziałyby o swojej menopauzie pracodawcy czy przełożonemu, a prawie co druga nie poinformowałaby też o tym szefowej czy pracodawczyni. W zmianie tego podejścia powinien pomóc skierowany do pracodawców konkurs RównoWaga – na prokobiecą firmę roku, zorganizowany przez Kulczyk Foundation Kongres Kobiet i Konfederacja Lewiatan pod patronatem medialnym „Rzeczpospolitej”.
Pokazując dobre praktyki laureatów konkursu w pięciu obszarach działalności (polityka i mechanizmy równości, rozwój i edukacja, równowaga praca–dom, płace oraz zdrowie), organizatorzy konkursu chcą promować w Polsce wzorce zarządzania oparte na równości płci. Liczą, że dobry przykład pracodawców-liderów, zainspiruje pozostałe firmy do wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy, a także zachęci je do tworzenia środowiska pracy przyjaznego dla wszystkich, bez względu na płeć.