Tak wynika z opinii Rządowego Centrum Legislacji (RCL) do projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia.
Wnioskodawca, czyli resort rodziny pracy i polityki społecznej, argumentuje, że ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tj. DzU z 2024 r., poz. 475) jest już pod wieloma względami nieaktualna. Rozwijający i zmieniający się rynek pracy wymusza opracowanie nowych regulacji, które będą odpowiadać na obecne potrzeby osób poszukujących pracy, bezrobotnych oraz przedsiębiorców. W ocenie projektodawców konieczne jest też wprowadzenie przepisów, które zwiększą efektywność działania publicznych służb zatrudnienia. Na etapie uzgodnień do projektu spłynęło wiele uwag, w tym wiele krytycznych.
Czytaj więcej
Wyzwaniem dla pośredniaków będzie dotarcie do osób biernych zawodowo. Wątpliwości budzi też finansowanie aktywizacji, skoro szukający pracy mają rejestrować się w dowolnej miejscowości.
I tak, RCL negatywnie odnosi się do obszerności projektu. Jak wskazuje, mnogość rozwiązań i stopień różnorodności oraz szczegółowości regulacji w nim zawartych mogą powodować trudności w posługiwaniu się nowymi przepisami, nie tylko przez wskazane w projekcie organy zatrudnienia, ale przede wszystkim przez osoby (tj. bezrobotnych i poszukujących pracy), do których są adresowane formy pomocy.
RCL zaznacza, że choć projekt bazuje na przepisach obowiązującej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, to rozwiązania te w części modyfikuje, rozbudowuje, ale także uzupełnia o nowe unormowania.