System monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów ELA został uruchomiony w 2016 roku na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego celem jest przekazywanie sprawdzonych, aktualnych i wyczerpujących informacji o sytuacji absolwentów na rynku pracy. W tym roku obejmuje on ponad 800 tys. nowych osób, a łącznie opisuje kariery edukacyjne i zawodowe blisko 7 mln osób, które studiowały, uzyskały dyplom, lub kształciły się poziomie doktorskim w latach 2014 -2022. System dostępny jest dla każdego. W zakładkach na stronie znajdują się narzędzia pozwalające m.in. na generowanie raportów, rankingów i infografik, zgodnie z potrzebami użytkownika. Dostępna jest też darmowa aplikacja na urządzenia mobilne.
Z najnowszej dziewiątej już edycji raportu ELA wynika, że wciąż warto ukończyć studia.
- Osoby z wyższym wykształceniem zarabiają więcej i to nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach – mówi minister nauki Dariusz Wieczorek.
Czytaj więcej
Liderem rankingu uczelni publicznych ponownie został Uniwersytet Jagielloński. Pierwsze miejsce na podium wśród uczelni niepublicznych przypadło w tym roku Uczelni Łazarskiego z Warszawy.
Absolwenci uczelni z mniejszych miast zarabiają więcej
Jego resort na podstawie danych z raportu podaje, że już w trzecim roku po dyplomie wynagrodzenia absolwentów przewyższają średnie wynagrodzenia uzyskiwane w ich powiatach i dalej rosną w kolejnych latach. Rosnący trend oznacza nie tylko wzrost zarobków absolwentów w czasie, ale — co najważniejsze — ich wynagrodzenia rosną szybciej niż wynagrodzenia osób z ich powiatów zamieszkania; opłaca się zatem uzyskiwać wyższe wykształcenie również ze względów finansowych – absolwenci są na rynku pracy efektywniejsi.