Zbiór archiwaliów obejmuje 52 dokumenty (łącznie 120 kart) wytworzonych pomiędzy sierpniem 1943 r. a czerwcem 1944 r. W zbiorze znajdują się raporty szefa wywiadu „Parasola” ppor. Aleksandra Kunickiego „Rayskiego”, rozkazy, dokumenty związane z organizacją akcji likwidacyjnych m.in. SS-Scharführera Franza Bürkla, SS-Brigadeführera Franza Kutschery i SS-Obergruppenführera Wilhelma Koppego. Ponadto schematy organizacyjne i kartoteki osobowe żołnierzy, plany akcji, zamówienia na fałszywe dokumenty, wzory niemieckich dokumentów i pieczęci, ulotki, zapiski dokonane odręczne.
Czytaj więcej
Na przełomie lipca i sierpnia złożymy hołd obrońcom stolicy. Z okazji 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowane zostaną uroczystości i koncerty.
Odnaleziono archiwum Janusza W. Malinowskiego
Darczyńcami są Ewa i Zdzisław Rybaccy. Archiwalia te znaleźli w mieszkaniu zmarłego krewnego Janusza Wacława Malinowskiego, który w konspiracji był żołnierzem „Wachlarza”, a następnie Kedywu KG AK. Wraz z rodzicami, Stanisławem i Zofią, podczas okupacji ukrywali oni Żydów. W 1986 r. zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Po wojnie Janusz Malinowski był represjonowany za przynależność do AK. W 1951 r. trafił do więzienia, w którym przebywał kilka lat.
Czytaj więcej
Przez 70 lat ukryty był pod podłogą jednego z mieszkań domu przy ul. Niemcewicza na warszawskiej Ochocie, a teraz zbiór dokumentów Batalionu "Parasol" trafił do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Nie wiadomo, w jaki sposób Janusz Malinowski wszedł w posiadanie dokumentów dotyczących batalionu „Parasol”. Oddział powstał w sierpniu 1943 r. z Warszawskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Początkowo nosił kryptonim „Agat”– antygestapo, i „Pegaz” – przeciwgestapo.