Zaplanowane zostały na 30 lipca. Znajdą się oni w grupie zaproszonych powstańców warszawskich (Muzeum Powstania Warszawskiego ma potwierdzony udział 38 osób z zagranicy, m.in. z USA, Izraela, Francji), harcerzy, przedstawicieli władz lokalnych i polityków.
– Chcemy, aby weterani stali się naturalną częścią każdej ważnej uroczystości, w ten sposób chcemy dać przykład innym placówkom. Na razie to jest program pilotażowy – mówi „Rz” dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego dr Jan Ołdakowski.
Kto weźmie udział w uroczystościach w Muzeum Powstania Warszawskiego
Udział żołnierzy rezerwy i w czynnej służbie w uroczystościach organizuje Centrum Weterana, z którym muzeum podpisało w poprzednim miesiącu porozumienie o współpracy. – Zwróciliśmy się o udział w tych uroczystościach m.in. do żołnierzy wojsk specjalnych, ale z oczywistych względów nie wszyscy mogą w nich wziąć udział, bowiem nie mogą pokazywać swojego wizerunku. Chcielibyśmy, aby byli obecni weterani misji w Iraku, Afganistanie, a także odznaczeni Krzyżem Wojskowym – dodała ppłk Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana MON.
Czytaj więcej
Krzyż Wojskowy to najwyższy order przyznawany w czasie pokoju przez prezydenta RP za udział w działaniach bojowych przeciwko aktom terroryzmu w kraju i za granicą. Jak nas poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w latach 2006-24 zostało ich nadanych 183, w tym 48 pośmiertnych.