Afera KNF – dzień po dniu

Afera zatacza coraz szersze kręgi, pogrążając kolejne osoby. Przedstawiamy jej kolejne odsłony.

Publikacja: 16.11.2018 18:22

Afera KNF – dzień po dniu

Foto: Fotorzepa/ Magda Starowieyska

WTOREK

13 listopada „Gazeta Wyborcza” ujawnia, że właściciel Getin Noble Banku, Leszek Czarnecki, oskarżył przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Marka Chrzanowskiego, o korupcję. Chrzanowski miał mu proponować przychylność wobec banku w zamian za 40 mln zł – informował dziennik.

Powracający z Singapuru Chrzanowski zapowiada, że nie rozważa rezygnacji z fotela przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Politycy opozycji porównują sprawę do afery Rywina i twardo domagają się natychmiastowej dymisji szefa KNF.

Niektórzy uważają też, że do Sejmu powinien zostać złożony wniosek o powołanie komisji śledczej ws. afery wokół Komisji Nadzoru Finansowego.

Chrzanowski składa rezygnację z funkcji przewodniczącego KNF.

Mocno tanieją akcje banków Leszka Czarneckiego. Getin Noble Bank i Idea Bank wystosowały w tej sprawie oświadczenia. W opinii zarządu Getin Noble Banku obserwowana przecena akcji na GPW jest pochodną zewnętrznych i niezależnych od banku wydarzeń, które nie są związane z jego działalnością operacyjną oraz kondycją finansową.

KNF zapewnia, że sektor bankowy jest stabilny, płynny, wypłacalny i wiarygodny.

Pojawia się wątek SKOK-ów. Według Czarneckiego, Grzegorz Bierecki – senator PiS oraz założyciel Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych – próbował zdeponować w jego banku ok. 60-70 mln zł. Czarnecki odmówił – jak twierdzi w rozmowie z Chrzanowskim – bo obawiał się oskarżenia o współudział w praniu brudnych pieniędzy.

CZWARTEK

Zgodnie z oczekiwaniami premier decyduje, że to Marcin Pachucki, zastępca przewodniczącego KNF, będzie pełnił obowiązki szefa nadzoru. Pracę rozpoczynał jeszcze w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w 2001 r. Później przechodził kolejne szczeble. Kiedy KPWiG została przekształcona w KNF Pachucki zajmował m.in. stanowisko dyrektora departamentu postępowań, a następnie zastępcy dyrektora departamentu prawnego, zajmując się m.in.  ściganiem nadużyć na rynku finansowym.

Troje posłów Platformy Obywatelskiej wchodzi dziś rano do Ministerstwa Finansów, by przeprowadzić kontrolę poselską. Po kilku godzinach jeden z nich, Cezary Tomczyk, informuje, że Ministerstwo Finansów wydało dokument, który pod koniec października Chrzanowski wysłał do minister finansów Teresy Czerwińskiej. Pismo dotyczyło pilnego skierowania na ścieżkę legislacyjną projektu zmian przepisów, "cele przydania organowi nadzoru kompetencji do stosowania środka nadzoru o charakterze wczesnej interwencji w przedmiocie przymusowego połączenia banków, za zgodą banku przejmującego".

Marek Chrzanowski zostaje odwołany z rady nadzorczej Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Polityka
Radosław Sikorski: W prezydenturę trzeba wejść z marszu. Nie można się uczyć na urzędzie
Polityka
Premier Donald Tusk o prawyborach w KO. "Jak jedna pięść"
Polityka
Czy zaczęła się III wojna światowa? Gen. Różański: Nie można mówić jednoznacznie
Polityka
Nowy sondaż prezydencki: Wybór KO bez wpływu na wynik wyborów prezydenckich?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki kandydatem PiS w wyborach. Rzecznik PiS: Decyzja nie zapadła