List został skierowany do Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytutu Pamięci Narodowej.
Pomnik to nie słup ogłoszeniowy
„11 stycznia 2024 r., w czasie demonstracji ulicznej partii Prawo i Sprawiedliwość w Warszawie, część uczestników tego zgromadzenia dopuściła się haniebnego czynu – użyto Pomnika Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego do reklamowania partyjnych kolegów, odsiadujących w więzieniu karę za przestępstwa kryminalne i wyrażenia im poparcia, dla wzmocnienia napisanego „solidarycą”. Nikogo już chyba nie zaskakują bolszewickie metody niszczenia godności Polski i Polaków w wykonaniu obecnych kontestatorów praworządności. W tym jednak przypadku, używając Pomnika jako słupa ogłoszeniowego, przekroczyli wszelkie granice dyskursu politycznego! Umieszczeniem wizerunków zwykłych przestępców na pomniku Bohaterów, walczących o naszą wolność i godność, zbezczeszczono nie tylko Ich ofiarę, ale i przekaz dla następnych pokoleń” – napisali sygnatariusze listu.
Czytaj więcej
W Sejmie posłowie podjęli decyzję w kwestii powołania komisji śledczej do spraw Pegasusa. Nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Popierają zapowiedź posła Szczerby
„Dziwić może tylko fakt, że wśród demonstrantów obecni byli potomkowie Żołnierzy Armii Krajowej, nie wahający się zrównać swoich przodków ze współczesnymi zwykłymi kryminalistami. Z najwyższym szacunkiem i uznaniem przyjęliśmy Oświadczenie Uczestniczek Powstania Warszawskiego wydane w związku ze znieważeniem Pomnika Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Wyrażamy poparcie dla inicjatywy Pana Posła Michała Szczerby złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa” – dodali jego autorzy.
Czytaj więcej
Ponad połowa badanych przez IBRiS uważa, że „prezydent Andrzej Duda postąpił słusznie, wszczynając ponownie procedurę ułaskawienia byłych ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika”.