Kurz po tegorocznych igrzyskach w Paryżu powoli opada, ale nie emocje wokół mieszkań dla czterech olimpijek. Takie bonusy mają trafić w ręce złotej medalistki Aleksandry Mirosław oraz Klaudii Zwolińskiej, Julii Szeremety i Darii Pikulik, które w stolicy Francji wywalczyły srebro. Problem w tym, że mnożą się wątpliwości, czy nie trzeba ich będzie rozliczać ze skarbówką.
Mieszkanie za medal – z PIT czy bez?
Z dostępnych informacji wynika, że mieszkania mają trafić do olimpijek w związku z umową sponsorską między jednym z deweloperów PROFBUD i Polskim Komitetem Olimpijskim (PKOl). Zgodnie z regulaminem nagród za wyniki uzyskane w Igrzyskach XXXIII Olimpiady Paryż 2024 zawodnikom ma je przyznać PKOl. Dla większości podatników taki hojny gest oznaczałby konieczność podzielenia się z fiskusem. Czy tak samo będzie z olimpijkami?!
Czytaj więcej
Dwupokojowe mieszkanie, ćwierć miliona złotych, dzieło sztuki, diament oraz wycieczkę dostaną indywidualni złoci medaliści igrzysk w Paryżu. To nagrody, które obiecuje najlepszym Polski Komitet Olimpijski (PKOl).
Zdaniem Małgorzaty Samborskiej, doradcy podatkowego, partnera w Grant Thornton, takie ryzyko istnieje, choć wiele zależy też od finalnych warunków i sposobu przekazania mieszkań.
– Jeśli założymy, że mieszkania to nagrody od PKOl, to potencjalnie w grę może wchodzić zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 40a ustawy o PIT. Szkopuł tylko w tym, że przepis ten dotyczy m.in. nagród za uzyskanie wyników na igrzyskach olimpijskich, ale wypłaconych przez PKOl. Mieszkania to nagrody rzeczowe, więc co najwyżej można mówić o ich otrzymaniu, a nie wypłaceniu. A to by oznaczało, że zwolnienie ich nie dotyczy – zauważa Małgorzata Samborska.