O podatkach nie można zapominać nawet w relacjach małżeńskich. Niedopełnienie obowiązków wobec fiskusa może się bowiem źle skończyć. Pokazuje to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Małżonkowie mają od czterech lat rozdzielność majątkową. Korzystają jednak ze wspólnego rachunku bankowego. Zawarli z bankiem umowę, z której wynika, że każdy z małżonków może wpłacać na konto pieniądze i robić z niego przelewy. Oboje mają prawo dysponować zgromadzonymi na koncie środkami.
Trzy lata temu żona kupiła mieszkanie. Jest tylko jej własnością. Zapłaciła za nie środkami ze wspólnego rachunku. Pochodziły one z darowizny, którą mąż dostał od swojej matki. Żona nie zawierała z mężem żadnej umowy w tej sprawie. Uzyskała jedynie jego ustne przyzwolenie na wykorzystanie środków z konta.
Czytaj więcej
Szczególne zasady wynikające z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczą darowizn czynionych w ramach małżeństwa, tj. zarówno takich, które osoba trzecia czyni na rzecz jednego z małżonków, jak i takich, które czynione są przez małżonków na rzecz osoby trzeciej.
Jak rozliczyć te pieniądze? Czy kobieta musi zapłacić daninę na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn?