Z punktu widzenia prawnego oczywistą trudność w stosowaniu ogólnych regulacji dotyczących darowizn wywołuje bowiem istniejąca między małżonkami wspólność majątkowa (chyba że w danym małżeństwie została ona wyłączona umową albo wyrokiem) i wynikający z niej fakt zazwyczaj jednoczesnego istnienia majątku wspólnego oraz osobistych majątków każdego z małżonków. Dla uniknięcia wątpliwości co do przynależności przedmiotu darowizny do jednego z wymienionych majątków oraz w celu ograniczenia niekontrolowanej swobody czynienia darowizn z majątku wspólnego przez jednego z małżonków ustawodawca zdecydował się w sposób precyzyjny określić omawiane kwestie w przepisach.
Trafia do majątku osobistego
Jako zasadę w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przyjęto, że przedmioty majątkowe nabyte przez każdego z małżonków w ramach darowizny należą do jego majątku osobistego. Dzieje się tak również wtedy, gdy darczyńca nie dał żadnych wskazówek co do majątku (wspólnego czy osobistego), do którego poczynił daną darowiznę. Natomiast w sytuacji, gdy darczyńca wprost wskazał, że darowiznę czyni do majątku wspólnego małżonków, albo wprawdzie nie zostało to zastrzeżone wprost, ale wniosek taki wyprowadzić można z prawidłowej wykładni umowy darowizny, darowany przedmiot wchodzi do majątku wspólnego małżonków. Umowa darowizny może zostać zawarta z obojgiem małżonków, co czyni sytuację jasną, jako że przedmiot darowizny wejdzie wtedy do majątku wspólnego albo może być zawarta tylko z jednym z małżonków, co spowoduje wejście przedmiotu darowizny do majątku wspólnego wyłącznie w razie wyraźnego lub dorozumianego zastrzeżenia takiego skutku przez darczyńcę, przy czym nie jest do tego wymagane przyjęcie darowizny przez drugiego z małżonków.
Czytaj więcej
Jeśli dostajemy darowiznę od osoby, z którą nie wzięliśmy ślubu, nie skorzystamy ze zwolnienia przewidzianego dla małżonków.
Urządzenia domowe do majątku wspólnego
Odmienną od opisanej powyżej regulację ustawodawca przewidział dla przedmiotów zwykłego urządzenia domowego, które co do zasady trafią do majątku wspólnego, nawet gdy były przedmiotem darowizny poczynionej na rzecz jednego z małżonków. Również tutaj darczyńca może jednak zastrzec inaczej, postanawiając wprost lub w sposób możliwy do wyinterpretowania z umowy, że przedmioty te mimo wszystko należeć będą do majątku osobistego obdarowanego małżonka. Istotną kwestią przy ocenie przynależności danego przedmiotu darowizny do majątku wspólnego albo osobistego jest więc określenie zakresu przedmiotów zwykłego urządzenia domowego. Ustawodawca pozostawił omawiane pojęcie jako niedookreślone, co oznacza, że każdorazowo należy rekonstruować je w oparciu o okoliczności danego stanu faktycznego. Będą to natomiast rzeczy ruchome służące małżonkom do urządzenia domu oraz wykonywania podstawowych czynności i obowiązków domowych, zwykle nieposiadające nadmiernej wartości, w szczególności zaś lodówka, stół, krzesła, naczynia czy choćby łóżko.
Czytaj więcej
Powodów wsparcia kogoś w rodzinie może być wiele. Może to być konieczność życiowa związana np. z czyjąś chorobą lub kłopotami finansowymi. Przekazanie komuś darowizny może wynikać również po prostu z chęci podzielenia się swoim majątkiem z najbliższymi. Niezależnie od powodów, jakie stoją za darowizną, trzeba pamiętać o obowiązujących przepisach kodeksu cywilnego oraz ustawy od spadków i darowizn.